Етър и Пирин се завърнаха с победи в А група

снимка: etar1924.com

Новите имена в родната А група за сезон 2012/2013 Етър и Пирин Гоце Делчев се завърнаха с победи в българския футболен елит.

Така те последваха примера на Ботев Пловдив, който вчера срази Славия с 3:0 чрез хеттрика на Иван Цветков и ознаменува по най-добрия начин новата история на „канарчетата".

Етър постигна атрактивен успех в гостуването си на Монтана с 3:2, след като на почивката губеше с 0:1, но Луис Едуардо с два гола заформи обрата срещу бившия си тим.

Пирин пък зарадва близо 4000 зрители на градския стадион в Гоце Делчев с инфарктна победа 2:1 срещу Миньор, като след почивката цели двама футболисти на перничани бяха изгонени.

Така и трите нови отбора в А група демонстрираха качествата си и спечелиха дебютните си двубои, и то все срещу преки съперници в осъществяването на целите си през сезона.

На стадион „Огоста" в Монтана трите хиляди души станаха на крака, за да аплодират голмайстора Йордан Тодоров, който в 33-ата минута откри резултата в полза на домакините. Тодоров открадна топката от противников защитник и елегантно прехвърли вратаря на Етър Цветомир Цанков.

Само 3 минути след почивката Едуардо с глава засече центриране на Красен Трифонов и възстанови равенството - 1:1. Гостите обаче не се задоволиха с тази ситуация и тръгнаха на щурм към победата, като с пропуски се отчете именно голмайстора и преди това Костадин Гаджалов.

Едуардо обаче се реваншира в 64-ата минута, когато бе изведен на чиста позиция в наказателното поле и с премерен удар направи 1:2. Третият гол за Етър бе дело на Четин Садула, който майсторски преодоля вратаря на домакините Атанас Аршинков и на празна врата отбеляза в 73-ата минута. Крайното 2:3 бе оформено от Красимир Мичев 120 секунди по-късно.

Много емоции и нерви преживяха зрителите на градския стадион в Гоце Делчев, но Пирин все пак изкова дебютна победа за сезон 2012/2013. Румен Лапантов в 28-ата минута даде аванс на домакините, а след почивката задачата им да спечелят трите точки стана на пръв поглед много лесна.

Цели двама играчи на Миньор видяха червения цвят на картона - Иван Михов направи тактически фаул в 51-ата минута и получи втори жълт картон, а в 64-ата влезлият като резерва Христозов спъна като последен в защитата откъсващия се Борислав Хазуров.

Въпреки пасива си на терена обаче перничани стигнаха изненадващо до равенството в 86-ата минута чрез Борислав Стойчев, който се извиси над противниците в наказателното поле и засече центриране от фаул на Милен Василев за 1:1.

Във 2-ата добавена минута на редовното време обаче Любомир Гуцев донесе победата на Пирин след разбъркване в наказателното поле на гостите при корнер и от седем метра бе точен за крайното 2:1.