Елиминираха Федерер от "Ролан Гарос"

Ернестс Гулбис изравни най-доброто си постижение на турнир от Големия шлем, след като се класира за втори път за четвъртфиналите на "Ролан Гарос". Латвиецът се наложи в пета сета с 6-7(5), 7-6(3), 6-2, 4-6, 6-3 над бившия номер 1 в света Роджър Федерер.

Първата част на двубоя мина равностойно, като в средата на сета двамата тенисисти си размениха по един пробив. В тайбрека Гулбис поведе с 5-3 точки, но швейцарецът спечели следващите четири разигравания, а с това и сета след 7-5.

В началото на втората част отново имаше размяна на пробиви, след което Федерер проби в осмия гейм и поведе с 5-3. Роджър се провали в затварянето на сета и Гулбис успя да се добере до нов тайбрек. Този път балтиецът бе убедителен и надигра съперника си със 7-3 точки.

Третата част бе равностойна до 2-2, но след това Ернестс взе четири поредни гейма за 6-2. В четвъртия сет Федерер съумя да направи два поредни пробива за преднина от 5-2, но латвиецът върна единия брейк и намали до 4-5. При втория си опит швейцарецът спечели частта след 6-4.

В началото на решителния пети сет Гулбис проби съперника си и изгради преднина от 3-0. До края на срещата ФедЕкспрес така и не получи шанс за връщане на изоставането си и след три часа и 46 минути игра най-добрият латвийски тенисист записа една от най-ценните победи в кариерата си.

В следващата фаза Гулбис, който стигна на четвъртфинал в Ролан Гарос преди цели шест години, ще се изправи срещу Томаш Бердих.