Екзекуторът на Гришо пречупи и Федерер

Французинът Жо-Вилфред Цонга, който във втория кръг от турнира се добра до трудна победа над най-добрия български тенисист Григор Димитров, успя да отстрани шесткратния шампион Роджър Федерер с 3:6, 6:7, 6:4, 6:4, 6:4 гейма в мач от четвъртфиналите Уимбълдън.

В срещата, която се игра на централния корт, Цонга успя обърне резултата, след като изоставаше с 2:0 сета и така в следващия кръг ще се изправи срещу световния номер две Новак Джокович от Сърбия, който се наложи с 3:1 сета над австралийския тийнейджър Бърнард Томич.

Срещата започна по-добре за швейцареца, който стигна до ранен пробив и поведе с 3:0 гейма в първия сет. Цонга не се представяше по най-добрия начин, като играта му бе изпълнена с доста брак. Все пак той успя да вземе гейм за 3:1, но до края на първия сет, който продължи само 27 минути, играта се водеше гейм за гейм и така Федерер поведе с 1:0 в сетовете.

Втората част се разви по същия начин, като играта бе много по-оспорвана и Федерер трябваше доста да се поизпоти, за да вземе преднина от 2:0 сета. Цонга обаче успя да изравни, въпреки че продължаваше да не показва най-доброто от себе си. Играта отново започна да се води гейм за гейм, като двамата тенисисти печелеха сервис-геймовете си без проблеми. Така се стигна до тайбрек, в който Федерер с няколко зашеметяващи бекхенда успя да се наложи и с резултат 7:3 точки спечели и втория сет в срещата.

В третата част французинът започна по-уверено и успя да пробие сервиса на Федерер, след като поведе с 1:3 гейма. Както през целия мач и в този сет и двамата продължиха да правят много непредизвикани грешки и пратиха топката в мрежата няколко пъти без да бъдат притискани от съперника. До края на третия сет, Цонга, чието основно оръжие отново бе силния сервиз, не изпусна инициативата и успя да го спечели с 4:6 гейма.

Цонга стигна до ранен пробив и в четвъртия сет, повеждайки с 1:3 гейма. Играта на Федерер значително спадна, след като швейцарецът имаше шанс да завърши срещата, но в крайна сметка злощастно отпадна. Подобно на третата част и тук поставеният под номер 12 в основната схема на турнира французин запази преднината от два гейма и затвори сета при резултат 4:6.

Решаващият пети сет се разви по невероятен начин за Цонга, който под натрупаната инерция успя да пробие сервиса на Федерер още на старта и след като спечели гейма, в който сервира поведе с 2:0. Швейцарецът все пак успя да намали резултата до 1:2, но екзекуторът на Гришо трябваше само да спечели геймовете, в който сервира, което той направи и се добра до успеха.

Така Федерер се размина с мечтата си да мине рекорда на легендата Пит Сампрас, който има седем спечелени титли от Уимбълдън.