Екълстоун: Двойният регламент отпада

Макс Мозли и Асоциацията на отборите са се споразумели на срещата в петък техническият правилник за сезон 2010 да бъде еднакъв за всички тимове, независимо дали лимитираният бюджет ще влезе в сила или не, твърди Екълстоун.

 

Първоначалната идея на ФИА бе да използва два правилника във Формула 1 догодина. Тези тимове, които не лимитират разходите си до 40 милиона паунда, да бъдат сериозно ограничени технически, докато нискобюджетните отбори да се ползват с голяма свобода по отношение конструкцията на болида. Идеята за формиране на две групи обаче предизвика голямо недоволството от страна на повечето тимове, като Тойота, Ферари, Рено, Ред Бул и Торо Росо дори заплашиха, че ще напуснат шампионата.

 

„Мисля, че най важното в случая, това, което разочарова всички, това, което не допада на отборите, е системата с два технически регламента. Струва ми се, че те се споразумяха тя да не влиза в сила. Имаме нужда от един-единствен правилник.", коментира Екълстоун пред BBC.

 

„Всеки е доволен до една или друга степен от лимитрания бюджет. Въпросът е на колко ще бъде фиксиран. Може би ще заложат по-висока (от 40-те милиона) граница. Въпрос на преговори. Важното е, че всеки ще се съобразява с един-единствен регламент."

 

„Винаги съм бил на мнение, че тази система е глупава", продължава Екълстоун пред Daily Mail. „Беше важно да се откажем от нея."

 

Ако двойният технически регламент бъде отхвърлен, всички отбори ще подадат заявки за участие преди крайният срок да изтече на 29 май. „Убеден съм, че всички ще се състезават догодина", , категоричен е Екълстоун.