Две нули, скука и червен картон между Шахтьор и Байерн

снимка: fcbayern.t-com.de

Байерн игра около 20 минути с човек по-малко на терена, но домакинът Шахтьор не успя да се възползва от численото си предимство на терена. Сблъсъкът в Лвов от 1/8-финалите на Шампионска лига завърши при нулево равенство, което все пак оставя реванша на "Алианц Арена" в Мюнхен напълно отворен.

Двубоят се изигра в Лвов поради продължаващите военни действия в Донецк, а халфът на гостите Шаби Алонсо бе отстранен от игра с втори жълт картон през втората част на сблъсъка. Макар и с човек по-малко обаче, тимът на Байерн продължи да бъде този, който повече търсеше крайния успех, докато Шахтьор рядко поглеждаше към пазената от Мануел Нойер врата.

По-добрите шансове за гол също се отвориха пред гостите, макар и те да не бяха много. На няколко пъти Томас Мюлер получи възможности да стреля, но германският национал не бе прецизен. Не помогна и влизането в игра през втората част на Роберт Левандовски, пред когото така и не се отвориха шансове за попадение.

Като цяло срещата в Лвов протече под знака на скуката, а всичко в тази 1/8-финална двойка ще бъде решено на "Алианц Арена" в Мюнхен.

Треньорът на Шахтьор Мирча Луческу заложи на цели шестима бразилци в своя стартов състав, като в единайсеторката на домакините блестяха имената на Алекс Тейшейра, Дъглас Коста, Фернандо, Фред, Тайсон и Луис Адриано. Дарио Сърна, Александър Кучер, Вячеслав Шевчук и Ярослав Ракицки бяха наредени в отбрана пред вратаря Андрий Пятов.

Наставникът на баварците Хосеп Гуардиола постави Мануел Нойер на своята врата, докато Хуан Бернат, Жером Боатенг, Давид Алаба и Рафиня стартираха в отбранителния вал на гостите. Шаби Алонсо и Бастиан Швайнщайгер оформиха двойка вътрешни халфове в схемата на ФК Холивуд, а карето Рибери - Робен - Гьотце - Мюлер трябваше да оперира в офанзивен план. На резервната скамейка за Байерн остана полският таран Роберт Левандовски, докато Мехди Бенатиа отпадна от състава поради контузия.

Двубоят в Лвов очаквано стартира с повишено владение на топката от страна на гостите, които бързо успяха да установят контрол над играта. Още в 2' Ариен Робен центрира хитро в пеналтерията на домакините, но изстрелът от въздуха на Швайнщайгер излезе в аут. В 7' Робен предизвика хаос в наказателното поле на Шахтьор, но холандецът така и не успя да отправи удар. В 11' Мюлер изкочи зад отбраната и опита да стреля, но топката премина успоредно на голлинията.

Баварският гранд продължи да установява своеобразна обсада пред вратата на Пятов, но комбинациите на немския тим така и не водеха до чисти шансове за отбелязване на първи гол. Шахтьор пък рядко успяваше да се настани в половината на своя съперник, а в 25' Ракицки пробва концентрацията на Нойер от пряк свободен удар.

В 31' Байерн стигна и до най-сериозния си шанс за отбелязване на първи гол. Отбраната на Шахтьор увисна, което позволи на Франк Рибери да комбинира с намиращия се на чиста позиция Томас Мюлер. Германският национал опита изстрел без забавяне, но изпращайки топката твърде неточно в аут. В 43' късмета си опита и самият Рибери, но бившият френски национал също не бе достатъчно съобразителен.

Втората част в Лвов започна с нов натиск на Байерн, а изстрел на Гьотце бе блокиран успешно от бранител на домакините. Междувременно Пеп Гуардиола реагира на беззъбата игра на своя тим, изпращайки своята "деветка" Роберт Левандоски да загрява край страничната линия. Няколко минути по-късно Дъглас Коста бе пожален от рефера Ундиано Майенко, след като вкара лакът в лицето на Франк Рибери, но получи единствено жълт картон за действията си.

Постепенно сблъсъкът между Шахтьор и Байерн започна да се изнервя, като грубите изяви между футболистите на двата тима зачестиха за сметка на интересните ситуации. Скуката в Лвов преобладаваше на терена, а зрителите трудно можеха да бъдат стоплени в студеното време с нещо интересно пред двамата вратари.

В 65' обаче събитията на терена се раздвижиха, защото Байерн остана с човек по-малко на терена. Дефанзивният халф на гостите Шаби Алонсо получи втори жълт картон за действията си, с което и баскът остави баварския тим с десет души срещу своя домакин. Пеп Гуардиола пък реагира на случващото се, вкарвайки в игра Холгер Бадщубер за сметка на Томас Мюлер.

Двубоят навлезе във финалните си десет минути, а в 82' баварците с основания претендираха за неотсъдена дузпа в своя полза. Ариен Робен си намери позиция за удар и стреля, а Ракицки си помогна с ръка, блокирайки опита на холандеца. Ундиано Майенко обаче промени, че в действията на бранителя не е имало умисъл, подминавайки ситуацията.

До края на срещата до попадения в някоя от двете врати така и не се стигна, като нямаше и възможности за такова. Двата тима доиграха мача при резултат 0:0, което и предвещава интригуващ реванш в Мюнхен.