Два гола в продълженията пратиха Германия на 1/4-финал след драма с Алжир

Германия имаше нужда от 120 минути, за да надиграе Алжир и да се класира за четвъртфиналите на Световно първенство 2014, след като "немската машина" забоксува и стигна само до 0:0 в редновното време, но все пак спечели с 2:1 след продължения.

Алжир изигра двубоя много вдъхновено, а особено през първите 25 минути възпитаниците на Халилходжич можеха да стигнат до гол, но пропуснаха две невероятни ситуации.

Иначе през редовното време Германия доминираше изцяло и, като изключим няколко много опасни атаки на пустинните лисици, Бундестимът имаше повече шансове, но на вратата на Алжир Райс М'Боли изигра най-силния мач в своята кариера, спасявайки цели 11 удара във своята врата.

4099398

Той обаче трябваше да капитулира в 3' на продълженията след редовното време, което приключи при 0:0. Тогава резервата Шурле показа прословутия немски характер и с безценен гол прати Германия на четвъртфиналите на Световното първенство.

Алжир нямаше сили в нападение и често губеше топката, а 120' след контраатака на Крамер топката беше избита от голлинията, но Месут Йозил успя да я довкара. Минута по-късно едно попадение успя да върне резервата Джабу, но за повече нямаше време и Германия спечели осминафинала на Световно първенство 2014.

4099399

Бундестимът обаче отново не успя да победи Алжир, като до момента двата отбора имат 3 мача и 2 победи за африканския тим. Отправените 25 удара на Германия в мача пък са рекорд на първенството, който досега се държеше от Гана, който отправи 23 по време на загубата с 1:2 от САЩ.

Ясен е и съперникът на Германия в четврътфиналите, като Мюлер и компания ще играят срещу Франция, който по-рано днес стигна до 2:0 над Нигерия.

Алжир пък не успя да надскочи себе си, въпреки че имаше отлични шансове в мача. Отборът все пак остава само 6-ият африкански тим, класирал се за елиминациите, като това беше и първият случай, в който „пустинните лисици“ излизат от груповата фаза. Отборът напуска турнира с високо вдигната глава и само с една загуба – от Белгия в първия мач от груповата фаза.

4099389

Йоахим Льов не изненада със стартовия си състав, като единствената промяна, която направи от обичайните си титуляри, беше включването на Шкодран Мостафи на мястото на Матс Хумелс, който лекува контузия.

Халилходжич пък направи цели 5 промени в своя състав и излезе в схема 5-4-1, с която да спре бързите футболисти на съперника. М'Боли отново застана на вратата, а Джабу и Брахими седнаха на пейката с оглед дефанзивната схема на тима. СЪСТАВИТЕ И СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ТУК

Германия окупира половината на Алжир от самото начало, като при две центрирания М'Боли трябваше да се намесва, но не беше особено затруднен. Първата опасност обаче беше пред вратата на Нойер.

4099388

При извеждащ пас на Сулдани за Слимани Нойер излезе неразчетено и бе заобиколен от нападателя, но все пак успя да направи шпагат срещу нападателя. В 11' пък отново Слимани надбяга Боатенг и можеше да остане сам срещу вратаря, но Лам беше там да помогне на съотборника си в Байерн.

Отново пред Нойер стана напечено заради Фегули, който в 15' направи за смях немската отбрана и нахлу в наказателното поле. Там обаче той предпочете да стреля от малък ъгъл, вместо да комбинира, и прати топката в аут. Минута по-късно пък Слимани разпечата вратата на Нойер с глава, но в момента на подаването към него беше отсъдена засада.

4099390

И следващата ситуация беше в полза на "пустинните лисици", които без проблем отново направиха за смях немците и Гулам беше изведен в наказателното поле, но от 6 метра стреля по диагонал в аут.

В първите минути Германия се отчете само с един далечен удар на Швайнщайгер, спасен лесно от М'боли. След първоначалния шок немците почнаха да се съвземат, а в 23' вратарят на Алжир се намеси блестящо при опит за центриране на Йозил, което можеше да прати топката под горната врата.

4099391

Отново Йозил в 37' затрудни максимално М'Боли, като пробва трхничен удар ниско по тревата, а вратарят на ЦСКА, макар и неуверено, успя да отрази. Малко по-рано пък Мюлер имаше шанс да отбележи с глава своя 10-и гол на Мондиал, но топката мина встрани.

В 42' пък стражът на Алжир отново беше герой за своите, след като направи епично двойно спасяване. Първо, той отрази тежък удар на Кроос от 20 метра, а при добавката Гьотце вече се виждаше голмайстор, когато М'Боли успя с крак да избие удара му.

4099387

Също толкова динамично почна и второто полувреме, като Андре Шурле влезе на мястото на Гьотце и с първия си изтрел едва не отбеляза, но защитник успя да избие топката. Последва корнер, при който Мустафи надскочи всички и заби топката с глава, но право в ръцете на М'Боли.

Стигна се до корнер и пред Нойер, който с неубедителна намеса внесе напрежение в 50', но в крайна сметка хвана топката и веднага изведе Шурле с 60-метров пас сам срещу вратаря. Защитник обаче успя да избие в корнер. В 63' пък Лам получи страхотна възможност, като стреля перфектно от 14 метра в горния ляв ъгъл, но М'Боли с впечатляващ рефлекс спаси.

4099401

Постепенно Алжир се нагоди към играта на Германия и немците стигаха все по-трудно до положения. Още една лоша новина в лагера на Йоахим Льов беше и контузията на Шкодран Мустафи, което принуди селекционера да пусне не напълно възстановения Кедира, а Лам заигра отдясно на защитата.

В 73' ситуацията в половината на Германия се изостри, като на два пъти Слимани имаше шанс да се разпише, но и в двата случая беше неточен. В 76' нова перфектна контраатака позволи на Сулдани да пробие по лявото крило, но пасът му към свободния пред Нойер Слимани беше много, много слаб.

4099393

10 минути преди края и М'Боли беше поставен пред сериозно изпитание. Лам проби отдясно и "качи" топката на главата на Мюлер, който стреля силно, но вратарят на ЦСКА успя да спаси. Последва добавка на Шурле, но защитник изби. Йозил центрира от корнера и Хьоведес отново надскочи защитата на Алжир, но отново бранител успя да избие от голлинията. В 82' се стигна до пробив на Мюлер, но останал очи в очи с вратаря стреля неточно с десния си крак.

В заключителните минути отново Германия натискаше, но в 89' М'Боли с нова намеса, този път срещу Швайнщайгер, запечата вратата си. Последва контраатака за Алжир, но Нойер с поредното си излизане извън наказателното поле успя да изчисти - продължения.

4099407

В самото начало на 30-те минути обаче Алжир капитулира. Мюлер беше отлично изведен зад отбраната на "пустинните лисици" и подаде за Шурле, който с категоричен удар направи М'Боли безпомощен - 1:0.

германия стигна до още няколко положения, изпуснати от Йозил и Лам, но в 101' немската машина едва не допусна изравняване. Брахими центрира от корнер и Кедира допусна грешка, подарявайки топката на Мустафа. Ударът му обаче мина на сантиметри от гредата.

4099392

През втората част на продълженията М'Боли се отчете с нови две ключови намеси, а Алжир имаше само един добър шанс - в 117', когато Слимани беше изведен сам срещу Нойер, но Боатенг го настигна и успя да му отнеме.

В последната минута на продълженията паднаха два гола, но за съжаление на Алжир първият бе в тяхната врата. Свежият Крамер проби отдясно и след комбинация с Йозил стреля, но защитник изби. Именно Йозил обаче достигна до топката пръв и с мощен удар направи 2:0.

В ответната атака Джабу беше оставен сам в наказателното поле и успя да разпечата Нойер, но за повече нямаше време и съдията свири последния съдийски сигнал - 2:1 и Германия срещу Франция на четвъртфинал.