Дузпа донесе безценни три точки на Барселона

снимка: Guliver/Getty Images

Барселона постигна безценна победа с 1:0 в градското дерби с Еспаньол и поне временно оглави класирането на испанската Примера Дивисион.

Лионел Меси от дузпа донесе успеха на „лос кулес“ на „Корнея-Ел Прат“, като по този начин Барселона събра 75 точки на сметката си и изпревари Атлетико на върха на класирането. „Дюшекчиите“ са със 72 пункта, но все още не са изиграли гостуването си на Атлетик в Билбао. Реал Мадрид е трети със 70 точки, но също с мач по-малко. Еспаньол е 8-и с 40 точки на сметката си.

Еспаньол доигра срещата и с десет души, след като вратарят Кико Касия бе изгонен за игра с ръце извън наказателното поле малко преди края.

Херардо Мартино заложи на Лионел Меси, Неймар и Педро в предни позиции, докато Серхио Бускетс, Шави и Сеск Фабрегас започнаха в средата на терена. Ветеранът Хосе Пинто пък трябваше да замени тежко контузения Виктор Валдес под рамката на вратата. Андрес Иниеста и Алексис останаха резерви, появявайки се в игра след почивката.

Юношата на Барса и капитан на Еспаньол Серхио Гарсия оглави офанзивната линия на „папагалчетата“, а Пици, Шимао и Стуани помагаха на „деветката“ от втора позиция.

Още в 4' Педро центрира добре в наказателното поле, но изстрелът с глава на Неймар попадна право в ръцете на Кико Касия. В 10' сериозен пропуск направи и Лионел Меси. Аржентинецът получи страхотно подаване от Дани Алвеш, но от непосредствена близост стреля леко в обсега на вратаря.

В 17' отново Бълхата пропусна да изведе гостите напред. Меси получи ново подаване зад защитата от Дани Алвеш, но този път с глава изпрати кълбото над напречната греда на вратата.

В 19' Барселона пропусна и най-чистата си възможност от началото на двубоя. Дани Алвеш се устреми по десния фланг и центрира успоредно на голлинията, но връхлитащият Неймар стреля разочароващо над горната греда.

4076168

В 23' Еспаньол също погледна към вратата на гостите. Капитанът Серхио Гарсия центрира към Пици, но ударът с глава на последния не намери очертанията. В 39' Неймар пропусна за трети път от началото на срещата. Бразилският национал получи хитър пас от Жорди Алба, но от неудобен ъгъл чукна топката в близост до дясната странична греда.

През втората част каталунците започнаха да затягат обръча около вратата на „папагалчетата“, но до попадение в мрежата на Кико Касия така и не се стигаше. Липсваха и чистите положения пред вратата на домакините, като повечето атаки на Барселона не довеждаха до опасни ситуации.

В 71' Еспаньол разигра опасна контраатака в половината на „лос кулес“, но слабият удар на Алекс попадна право в ръцете на Хосе Пинто. Две минути по-късно малшанът сполетя гостите. Серхио Бускетс отклони с глава топката след изпълнение на корнер, а изстрелът от движение на Жерар Пике нацели напречната греда на вратата.

В 75' обаче се стигна и до развръзката на двубоя. Хави Лопес игра с ръка срещу Неймар в наказателното поле на Еспаньол, което и доведе до отсъждане на дузпа в полза на каталунците. Зад топката застана Лионел Меси, който хладнокръвно матира Кико Касия за 0:1.

4076167

Пет минути по-късно „папагалчетата“ останаха и с човек по-малко. Резервата Андрес Иниеста изведе Лео Меси зад отбраната, а прехвърлящият удар на аржентинеца бе спрян с ръце от Кико Касия. Стражът на Еспаньол бе извън очертанията на своето наказателно поле, което и доведе до изгонването му от игра.

До края на редовното време Барселона по-скоро бавеше времето, отколкото да търси второ попадение, а влезлият като смяна Алексис Санчес пропусна очи в очи със застаналия на вратата Хави Лопес.