Драма в Габон определи третия полуфиналист на КАН

Мали се класира по изключително драматичен начин за полуфиналите на Купата на африканските нации след победа над домакина Габон след изпълнение на дузпи.

В тежък мач малийците успяха да достигнат до 1-1 в редовното време, а при рулетката на дузпите техните нерви се оказаха по-стабилни от тези на домакините и в крайна сметка се поздравиха с крайния успех.

През първото полувреме Габон владееше инициативата, но като цяло липсваха по-опасните положения пред двете врати.

В 29-ата минута Обомейонг успя да се измъкне от засадата, получи топката и останал сам срещу вратаря нацели далечната греда на вратата на Мали. 4 минути по-късно навършващият във вторник 35 години Козен също се озова сам срещу вратаря, но бе застигнат от защитниците на Мали. Той подаде към Обомейонг, който от своя страна стреля, но не намери целта.

До края на полувремето не се случи нищо интересно, но пък второто полувреме беше изпълнено с драма.

Втората част започна с натиск на отбора домакин и още в 54-ата минута те успяха да поведат. След центриране от свободен удар в полза на Габон топката стигна до далечната греда, където Обомейонг отклони към Мулунгай, който успя да се разпише за 1-0.

Футболистите на Мали реагираха много бързо и Майга имаше възможност да се разпише, но ударът му от 20 метра бе спасен от Овоно. В 59-ата минута Козен имаше възможност да удвои преднината на Габон, но нацели гредата.

В следващите минути Мали натисна и в 71-ата минута отново Майга изпусна страхотна възможност да изравни. Натискът на Мали обаче даде резултат и в 84-ата минута те ликуваха.

Тамбура центрира от лявото крило, Майга свали топката на Диабате, който с мощен изстрел отбеляза изравнителното попадение - 1-1.

Габон се опитаха да достигнат до победата до края на редовното време, но времето изтече и двата отбора се оттеглиха за кратка почивка преди продълженията.

В продълженията съперниците изглеждаха доста изморени и липсваха всякакви положения. В края на второто, обаче, малийците имаха възможност да грабнат победата. В 119-ата минута Мали получи възможност да изпълни пряк свободен удар. Диабате успя да отклони с глава центрирането и топката се озова в звездата Сейду Кейта, който от 4 метра не успя да уцели вратата и мачът трябваше да бъде решен след изпълнение на дузпи.

Първите 6 наказателни удара бяха реализирани, но при 4-ото изпълнение на Габон един от най-добрите на терена Обомейонг изпусна, а Траоре и Сейду Кейта бяха точни и донесоха неочаквания полуфинал за Мали.

За Мали това е 5-и полуфинал за Купата на африканските нации и първи след 2004 година. За Габон ще остане утехата, че за първи път в своята история играе на четвъртфинал на този турнир.