Драма и дузпи в Търнава сложиха край на евроамбициите на Левски

Отборът на Левски приключи с участието си в Лига Европа за този сезон, отпадайки от словашкия Спартак Търнава в 3-ия предварителен кръг след изпълнение на дузпи. Тази вечер "сините" претърпяха поражение с 1:2 в редовното време, а след две продължения от по 15 минути и последвалите единадесетметрови удари, възпитаниците на Георги Иванов ще потеглят към София като пораженци.

Холандският голмайстор Шьорд Арш изведе Левски напред в самото начало на двубоя, но подобно на мача в София, този път домакините от Спартак осъществиха пълен обрат до 2:1. При дузпите пък бяха точни всички освен капитана Христо Йовов, който сбърка още при първото изпълнение на българите. Двата тима завършиха мача и с човек по-малко, след като Карнота и Сержиньо Грийн бяха изгонени в продълженията.

Мениджърът на „сините" Георги Иванов рискува и хвърли в битката лекуващия травма Христо Йовов, който изведе българите с капитанската лента. На вратата очаквано застана младият Пламен Илиев, а пред него в защита бяха наредени Орлин Старокин, Йордан Милиев, Ларс Рисп и Дъстли Мюлдер. В халфовата линия оперираха Сержиньо Грийн и Владимир Гаджев, а ефективност в предни позиции се очакваше от карето Христо Йовов - Даниел Младенов - Иван Цветков - Шьорд Арш. Холандското острие остана на пейката в първия двубой на ст. „Георги Аспарухов", но с победното си попадение в София убеди Георги Иванов да му гласува доверие. На резервната скамейка седна и звездното попълнение Тони Калво, който за първи път попадна в групата на Левски.

Домакините от Спартак Търнава започнаха по-активно срещата, имайки и предвид, че бяха изоставащи в резултата след първия мач. Словаците играеха по-често с топката, опитвайки се да притесняват Пламен Илиев и отбраната на Левски с множество центрирания в наказателното поле на българския тим. В 11' обаче трибуните на ст. „Антон Малатински" заглъхнаха попарени, след като Левски успя да открие резултата. Даниел Младенов центрира в наказателното поле на Спартак, а Шьорд Арш демонстрира голов нюх и реализира с глава за 0:1.

До края на полувремето Спартак продължи да атакува с всички сили пазената от Пламен Илиев врата, но българската отбрана издържа на натиска, при което двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 0:1.

Второто полувреме не започна добре за Георги Иванов, на когото се наложи да извърши принудителна смяна само седем минути след подновяването на играта. Йордан Милиев почувства проблем и бе заменен от халфа Даниел Димов, което от своя страна върна Сержиньо Грийн в отбрана. Проблемите за Левски се удвоиха в 52', когато Спартак възстанови равенството. Защитата на „сините" не се подреди добре в наказателното поле, което позволи на Томачек да стреля мощно под напречната греда, отбелязвайки за 1:1.

Събитията на терена придобиха още по-неприятен вид седем минути по-късно, когато словаците успяха да отбележат и втори гол. В полза на домакините бе отсъдена дузпа, след като резервата Даниел Димов повали ветерана Мирослав Кархан в пеналтерията на Левски. Зад топката застана Томачек, който не остави шансове на Пламен Илиев, с което и изравни общия резултат от двата мача.

Двадесет минути преди края дойде и моментът на Антонио Калво, който замени Иван Цветков и записа своя официален дебют със синята фланелка. Първото отиграване на испанеца обаче определено бе неуспешно, след като юношата на Барселона центрира безкрайно неточно в аут от десния фланг на атаката. Спартак Търнава пък демонстрира зъби при изпълнението на статични положения, като на няколко пъти словаците бяха видимо опасни при изпълнение на ъглов удар пред Пламен Илиев.

До края на редовното време и двата тима имаха някои възможности за отбелязване на решаващ гол, но до такъв не се стигна. Домакините продължиха да изсипват топката в наказателното поле на българите, докато Владимир Гаджев опита специалитета си в добавеното време на двубоя, стреляйки от дистанция след заучено изпълнение. В крайна сметка мачът завърши 2:1 в полза на Спартак Търнава, което и доведе нещата до две продължения от по 15 минути.

Осем минути след началото на първото продължение домакините от Спартак останаха с човек по-малко на терена, след като Патрик Карнота игра с ръка и получи втори жълт картон от рефера Хенри Йонсен. Георги Иванов пък реагира мигновено, вкарвайки в игра свежия Симеон Райков на мястото на Даниел Младенов. В края на продължението обаче драмата в Търнава стана още по-голяма, след като изгонен от главния съдия бе и футболист на Левски. Опитният Сержиньо Грийн реагира импулсивно на провокация от страна на голмайстора Томачек, посягайки му при спряна игра, с което и възстанови численото равенство на терена.

В заключителните секунди на продължението и Фортуна намигна на българите, след като Томачек излезе очи в очи с Пламен Илиев, но намери една от страничните греди на вратата на Левски, не успявайки да оформи своя хеттрик в сблъсъка.

През вторите 15 минути Левски пропусна страхотен шанс да избегне лотарията на дузпите, след като в 111' двете резерви Тони Калво и Симеон Райков бяха в основата на уникален пропуск пред пазената от Рашка врата. Испанецът се опита да центрира в наказателното поле на Спартак, а Рашка направи груба грешка, изпускайки коженото кълбо право в краката на Симеон Райков. Младокът обаче не уцели вратата от около метър разстояния, изпращайки топката над гредата. Почти веднага след това крилото направи опит да се реваншира, но стреля в аут, след пробив в пеналтерията на словаците. Минутки преди края Влади Гаджев отново се опита да реализира от дистанция, като този път уцели очертанията на вратата, но Рашка отби в корнер.

Левски получи правото да започне с изпълнението на дузпи, но за съжаление капитанът Христо Йовов сбърка и позволи на Рашка да отрази. Домакините от Спартак бяха перфектни и отбелязаха при всичките си пет изстрела от бялата точка, въпреки, че Пламен Илиев за малко не отрази два от тях. За Левски пък точни бяха Шьорд Арш, Владимир Гаджев, Тони Калво и Симеон Райков, но пропускът на Христо Йовов се оказа фатален и на практика изхвърли "сините" от европейските клубни турнири за тази година.