Достоен Юнайтед спря победния поход на високомерния Байерн

Манчестър Юнайтед и Байерн (Мюнхен) не оправдаха напълно очакванията за колосален сблъсък в първия четвъртфинален двубой от Шампионската лига на „Олд Трафорд“, но оставиха достатъчно интрига за реванша, след като завършиха наравно 1:1.

Първото полувреме бе разочароващо и не предложи никакво зрелище за зрителите, но след почивката все пак двата тима увеличиха темпото и престанаха да се надлъгват на терена. Неманя Видич реализира един от последните си голове с екипа на „червените дяволи“ в 58-ата минута, за да открие резултата против хода на играта, след като засече ефектно с глава центриране от корнер.

В 67-ата минута Байерн най-накрая матира защитата на домакините, като влезлият току що Марио Манджукич свали топката на точката за дузпа за Бастиан Швайнщайгер, той се пребори за позиция с Маруан Фелаини и разстреля Давид де Хеа – 1:1.

До края на срещата двата тима играха на по-високо темпо, като баварците чрез Ариен Робен и Франк Рибери имаха нелоши шансове да стигнат и до пълен обрат, но резултатът остана непроменен.

Финалните мигове на двубоя пък бяха особено напрегнати заради леко пресиления втори жълт картон на Бастиан Швайнщайгер, който в 90-ата минута бе изгонен от съдията Веласко Карбайо.

4076994

Така в 15-ти пореден мач от Шампионската лига срещу германски съперник Юнайтед успява да отбележи гол, като Уейн Рууни записа 5-ата си асистенция в турнира и по този показател е номер 1. Също така "червените дяволи" отговориха подобаващо на всички, които ги смятаха за обречени в дуела с германския гранд.

Серията от 7 последователни успеха като гост в Шампионската лига на Байерн секна, като еврошампионът определено не изигра най-добрия си двубой, но все пак стигна до позитивен турнирен резултат.

4076952

Първо полувреме

След 10 минути на умерено темпо и равностойни действия едно от многото постепенни нападения на баварците завърши с успоредно на голлинията центриране, при което Тони Кроос и Томас Мюлер се разминаха с топката в опасна близост до вратата.

Домакините трудно изнасяха топката, ако не залагаха на дълги подавания към Дани Уелбек или Антонио Валенсия. Байерн доминираше в териториално отношение, макар ударите към Давид де Хеа да бяха безопасни в първите 20 минути.

4076951

Постепенно се насаждаше усещането, че Юнайтед няма никаква друга цел освен да не получи гол през първото полувреме, защото събитията се развиваха единствено в третината на домакините. Разиграванията на баварците не намираха пробойни в сгъстената линия на "червените дяволи" и регистрираха прекалено малко удари след продължителните си атаки.

Първата опасност в срещата дойде в 31-ата минута, когато Робен стреля от дъгата на пеналтерията, но Де Хеа с отлична намеса изби в корнер. Нахлуванията в наказателното поле на домакините не носеха позитиви за Байерн заради великолепните действия на защитата на "червените дяволи".

4076962

В 40-ата минута груба грешка на Жером Боатенг даде изненадващо златен шанс на Уелбек да се озове очи в очи с Нойер в наказателното поле. Нападателят обаче тръгна да копва топката и вратарят на Байерн с лекота я спаси, като това бе единственото и най-чисто положение в мача.

Второто полувреме

Включването на Шинджи Кагава след почивката вдъхна надежда на домакинските фенове за повече афинитет към нападението, докато Байерн продължаваше да залага на продължителни подавания в половината на Юнайтед и предимно на изстрели отдалеч.

Юнайтед притесняваше предимно с центрирания бранителите на баварците и именно чрез такъв прийом стигна изненадващо до откриване на резултата. Центриране от корнер бе засечено от Видич в 58-ата минута и от неудобна позиция с глава сръбският бранител прати "Олд Трафорд" в еуфория - 1:0!

Гуардиола отговори на предизвикателството с пускането на Марио Манджукич само 5 минути след инкасирания гол. Хърватинът асистира по прекрасен начин за изравнителното попадение в 67-ата минута, когато свали топката за връхлитащия в пеналтерията Швайнщайгер, който с мощен изстрел разстреля Де Хеа - 1:1.

Bastian Schweinsteiger Goal - Manchester United...by wolf123250

С включването на Марио Гьотце Байерн стана още по-опасен в предни позиции, като в 78-ата минута можеше да се стигне и до пълен обрат, но Ариен Робен не можа да прати топката в мрежата от 7 метра фронтално срещу вратата.

Рибери също изпусна изгодно положене в близост до целта, а заключителните минути предложиха сериозна интрига, тъй като Юнайтед също започна да атакува по-продължително в търсене на пълен успех.

Финалните мигове бяха особено драматични, тъй като в 90-ата минута Швайнщайгер получи втори жълт картон, но в крайна сметка резултатът остана 1:1.

Преди мача

4076955

Манчестър Юнайтед и Байерн (Мюнхен) са отборите, които най-често са стигали до тази фаза на Шампионската лига – 13 пъти. Те обаче ще се борят за прогрес без няколко ключови фигури в съставите си.

Юнайтед е спечелил всичките си 4 домакинства в Шампионската лига през този сезон, но дори спомените от „онзи“ финал на „Камп Ноу“ през 1999-та година не помагат особено на феновете на тима да чувстват отбора си като фаворит. Байерн току що спечели титлата на Германия и изглежда внушително с Хосеп Гуардиола начело, докато при последния домакински мач на Юнайтед в Англия над стадиона прелетя самолет със съобщение „Мойс вън“.

4076956

Гуардиола спечели два финала – с 2:0 през 2009-та година в Рим и с 3:1 през 2011-та на „Уембли“ срещу Манчестър Юнайтед, но начело на Барселона.

Новини около състава на Юнайтед:

Робин ван Перси е контузен след хеттрика си срещу Олимпиакос на осминафиналите и ще отсъства до края на месец април. Джонатан Еванс не е играл от 1-ви февруари, а Крис Смолинг също отсъства, докато Патрис Евра е наказан за натрупани картони.

4076957

Състав на Манчестър Юнайтед:

Давид де Хеа, Фил Джоунс, Рио Фърдинанд, Неманя Видич, Александър Бютнер, Антонио Валенсия, Майкъл Карик, Райън Гигс, Уейн Рууни, Даниел Уелбек

Новини около състава на Байерн:

Тиаго Алкантара получи контузия на коляното в събота по време на равенството 3:3 с Хофенхайм, което сложи край на поредицата от 19 поредни победи в Бундеслигата. Данте пък е наказан за натрупани картони. Любопитното е, че Хави Мартинес ще играе ролята на защитник, а Томас Мюлер отново ще е използван по-скоро като нападател тип „фалшива деветка“.