Барселона и Атлетико (Мадрид) отново отложиха спора помежду си

снимка: fcbarcelona.cat

Барселона и Атлетико (Мадрид) не излъчиха победител в първия четвъртфинален сблъсък от Шампионската лига помежду си.

Двубоят се игра на "Камп Ноу" и завърши при равенство 1:1, което дава предимство на "дюшекчиите" преди реванша заради гола на чужд терен.

Той бе отбелязан от Диего в 56-а минута, който влезе като резерва на мястото на Диего Коща, контузил се още през първото полувреме. Голът на бразилеца бе изключително красив и влиза в историята като номер 250 във вратата на Барселона в Европа в мач номер 500 за каталунците на Стария континент.

Неймар пък изравни резултата в 71-а минута след перфектен пас на Андрес Иниеста, но до края каталунците не стигнаха до ново попадение, което да им осигури поне минимална преднина преди реванша.

Интересното е, че тази вечер двата тима, които заемат първо и второ място в Примера Дивисион се срещнаха за четвърти път през този сезон, а победител отново не беше излъчен.

В предишните три сблъсъка победител не бе излъчен, като с равенства 0:0 и 1:1 Барселона все пак спечели Суперкупата на Испания, а дербито от Ла Лига на 11-ти януари тази година завърши отново без отбелязани попадения.

4076973

Тази вечер те изиграха едно не толкова интересно първо полувреме, което ще се запомния повече с принудителните смени на Жерар Пике за Барселона и Диего Коща за Атлетико, но през втората част предложиха истинско зрелище. Гостите излязоха напред в резултата с гола на Диего, а след това Барса бе пълен господар на терена, но успя да стигне само до равенство.

Лионел Меси за пореден път не успя да вкара във вратата на великолепния Тибо Куртоа и остава с 8 гола в 5 мача от Шампионската лига този сезон.

4076974

Добрата новина за гостите преди двубоя бе това, че Диего Коща стартира сред титулярите, въпреки че напусна последната тренировка на тима си с контузия. Компания в атака му правеше Бившият футболист на Барселона Давид Вия, а промените в сравнение с последния шампионатен мач срещу Атлетик (Билбао) бяха три. Така Тиаго, Арда Туран и Давид Вия започнаха сред титулярите. Раул Гарсия пък бе наказан за тазвечершния двубой.

Атаката на Барса поведе Лионел Меси, който бе подркепян от Неймар и Сеск Фабрегас. Серхио Бускетс, Шави и Андрес Иниеста започнаха в средата на терена, а централна двойка бранители бяха Хавиер Масчерабо и Жерар Пике. Очаквано на вратата започна Хосе Мануел Пинто, тъй като Виктор Владес е с контузия и е аут до края на сезона.

4076979

Атлетико започна срещата по-добре и още в 4-а минута можеше да открие резултата. Хосе Мануел Пинто сбърка една топка и я подаде на противников футболист, който веднага намери Давид Вия в наказателното поле, но той би в аут.

В 12-а минута дойде много лоша новина за Барса. Жерар Пике пострада при едно единоборство с Диего Коща. Бранителят се приземи лошо и получи контузия в подбедрицата, а това принуди Херардо Мартино да го замени с Марк Бартра.

Единственото по-сериозно положение за каталунците в началото на двубоя бе един пряк свободен удар, при който Меси нацели стената.

4076978

В 23-а минута Барселона отправи първият си точен удар в очертанията на вратата на Атлетико (Мадрид). Неймар стреля с глава след подаване на Шави, но ударът бе прекалено слаб и бе уловен без проблем от Тибо Куртоа.

В следващите минути обаче Барселона успя да овладее инициативата и да наложи доминация на терена. В 26-а минута Меси демонстрира страхотна техника и намери Андрес Иниеста в наказателното поле, който стреля отблизо, но Диего Годин успя да блокира удара на испанския национал.

4076977

В 30-а минута и мадридчани бяха принудени да направят смяна. Още по-неприятното бе, че контузия получи звездата на тима - Диего Коща. Той имаше проблеми преди двубоя и дори бе под въпрос за срещата. В крайна сметка бразилецът започна като титуляр, но получи разтежение и отстъпи мястото си на Диего, въпреки че първоначално се опита да продължи срещата.

Иначе добрите моменти за Барса не секнаха. В 40-а минута Меси засече с глава центриране Дани Алвеш отляво, но Куртоа отново бе на мястото си. Секунди преди да изтече редовното време на първата част пък Неймар пробва своя мерник с хубав диагонален изстрел от ъгъла на наказателното поле, но топката мина над вратата.

4076987

Футболистите на Диего Симеоне пък демонстрираха доста груба игра и се оттеглиха на почивката с три жълти картона. В продължението на първата част те получиха още една възможност за гол. Положението отново се откри пред Давид Вия, който нахлу в наказателното поле, финтира Марк Бартра и стреля, но Пинто спаси.

Началните минути на втората част предложиха равностойна игра, но напред в резултата излязоха гостите. Автор на попадението стана резервата Диего, който отбеляза страхотен гол. В 56-а минута той стреля по диагонала отляво от около 20-ина метра, Пинто не успя да реагира добре и топката се заба в горния ляв ъгъл на неговата врата.

4076989

Барселона реагира като ужилен и подложи на сериозен натиск своя съперник. В 63-а минута Серхио Бускетс стреля от около 30 метра, но Куртоа се отличи със страхотно спасяване. Минута по-рано Иниеста опита да си изпроси дузпа и се строполи в пеналта след съприкосновение с Хуанфран, но реферът Феликс Брихт замълча.

Пред вратата на Атлетико ставаше все по-горещо и в 71-а минута равенството бе възстановено. Иниеста даде прекрасен пас към Неймар вдясно, бразилецът демонстрира страхотно докосване, с което преодоля Хуанфран и Тибо Куртоа и направи 1:1.

4077000

Голът даде импулс на Барселона и в следващите минути играта се развиваше изключително в половината на Атлетико (Мадрид). Гостите пък се стъписаха и като по чудо не получиха втори гол. В 74-а минута Иниеста стреля страховито, но Куртоа този път изби в корнер.

След кратко затишие бурята се завърна пред вратата на "дюшекчиите" в последните минути на втората част. В 86-а минута Меси стреля опасно от пряк свободен удар, но отново остана разочарован от великолепния рефлекс на Тибо Куртоа. До края попадение така и не падна и интригата за реванша остава с пълна сила.