Дори Дрогба не разсея Челси в изпълнение на мисията

Челси не се поддаде на емоциите от завръщането на легендата си Дидие Дрогба на „Стамфорд Бридж“ и съкруши неговия Галатасарай с победа с 2:0, която бе повече от достатъчна на „сините“ за прогрес към четвъртфиналите на Шампионската лига.

Още в 4-ата минута Самуел Ето'о се възползва от страхотен извеждащ пас на Оскар, за да простреля вратаря Фернандо Муслера и да отбележи 30-ия гол в кариерата си в най-силния футболен турнир.

Любопитното е, че това е 10-ти гол на камерунския нападател през сезона (7 от тях в английската Висша лига), като всичките са отбелязани на стадион „Стамфорд Бридж“.

В 42-ата минута след изпълнение на корнер Джон Тери стреля, а Муслера отрази удара му, но при добавката Гари Кейхил бе безпощаден и покачи на 2:0, с което на практика елиминира интригата в срещата.

След равенството 1:1 в първия мач имаше достатъчно интрига за реванша, но тя бе унищожена не само с ранния гол на домакините, но и с пълната безпомощност на турския гранд.

4073816

Така Челси защити английската чест в Шампионската лига и вероятно ще бъде единственият представител на страната на четвъртфиналите, ако Манчестър Юнайтед не успее да заличи два чисти гола пасив от първия двубой с Олимпиакос. При положение, че Тотнъм отстъпи с 1:3 на Бенфика в първия осминафинал от Лига Европа, то е твърде вероятно Челси да бъде единственият английски отбор в топ 8 изобщо на евротурнирите.

Фактите от мача

Преди тези осминафинални сблъсъци историята помнеше само два мача между двата отбора. През сезон 1999/00 в груповата фаза на Шампионската лига Челси спечели с 1:0 на „Стамфорд Бридж“ и 5:0 в Истанбул.

4073813

Роберто Манчини има само 1 победа на „Стамфорд Бридж“ от вече 5 мача. Предишните 4 бяха като наставник на Манчестър Сити, като през февруари 2010-та във Висшата лига „гражданите“ навдиха домакина си с 4:2.

Вратарят на Челси Петър Чех изигра своя мач номер 100 в Шампионската лига, 88 от които са били с екипа на „сините“.

Челси има само една загуба като домакин в осминафинален двубой от Шампионската лига от 2006/07 насам („сините“ не прескочиха груповата фаза миналия сезон) – с 0:1 от Интер на Жозе Моуриньо през 2010-та. Междувременно лондонският клуб няма загуба в последните си 8 елиминационни двубоя в турнира, в които е спечелил 5 и е направил равенство в 3.

4073820

Поражението с 0:1 от Астън Вила миналия уикенд спря серията от 14 мача без загуба на Челси в английската Висша лига. Галатасарай имаше само 1 загуба в последните си 23 срещи от всички турнири преди визитата на „Стамфорд Бридж“.

Галатасарай остава без победа на английска земя след 9 мача, в които е записал 3 равенства и вече 6 загуби.

Развоя на мача

Още в 4-ата минута Челси покоси Галатасарай и поведе с 1:0 - oтлична акция по дясното крило на Оскар завърши с прекрасно извеждащо подаване за Самуел Ето'о, който се озова на стрелкова позиция в наказателното поле и без забавяне заби топката зад гърба на Муслера – 1:0.

4073800

Попадението е 3-то за Ето'о в 7 мача от Шампионската лига през този сезон и общо 30-то в кариерата му в турнира (само още 13 други футболисти в историята могат да се похвалят с толкова или повече голове). В английския шампионат той има 7 гола в 18 двубоя.

Като цяло през първото полувреме очаквано домакините не само играят повече с топката, но и създават по-интересните положения с атаките си. След хубав пробив по лявото крило на Сесар Аспиликуета последва центриране успоредно на голлинията в 22-ата минута, но ударът след плонж на Франк Лампард мина покрай гредата.

4073815

Отборът на Жозе Моуриньо нямаше за цел да смачка съперника си и не се възползва от инерцията на ранния гол, за да потърси заключителен удар. Темпото на игра не бе високо и Фернандо Муслера рядко имаше повод да се намесва при опасни изстрели на "сините".

В 33-ата минута се стигна до най-опасното положение за втори гол, след като Лампард центрира от пряк свободен удар и Джон Тери от воле в движение се опита да се разпише, но кълбото профуча на половин метър над гредата.

4073825

В 42-ата минута поредното слабо позициониране на бранителите на Галатасарай при статично положение позволи на Джон Тери да се извиси във въздуха и да стреля с глава след центриране от корнер. Муслера отрази изстрела, но при добавката непокритият Кейхил от два метра нямаше как да сбърка - 2:0.

4073818

След почивката моделът на поведение на двата тима не се промени - гостите от Турция рядко стигаха до противниковото наказателно поле. "Сините" организираха две-три добри атаки в първия четвърт час на второто полувреме, но заради неточните изстрели на Азар и Вилиан резултатът остана непроменен.

Гостите бяха толкова безпомощни, че не просто трудно създаваха контраатаки или продължителни акции, а дори едвам изнасяха топката без безцелно да я шутират в предни позиции към Дрогба.

Челси от своя страна почти на ходом разиграваше топката и от време на време застрашаваше вратата на Муслера, но бе видно, че резултатът 2:0 задоволява претенциите на наставника Жозе Моуриньо.

В 84-ата минута след поредна постепенна акция топката бе подадена вляво в наказателното поле за Азар, който с красив диагонален изстрел затрудни докрай Муслера, но вратарят на Галатасарай все пак изби в корнер.

В 88-ата минута Азар с магическо отиграване изведе току що влезлия Фернандо Торес на стрелкова позиция, но отново вратарят на турците не позволи да бъде преодолян за трети път.

Преди мача

„Стамфорд Бридж“ отвори врати за един от малкото реванши от осминафиналите в Шампионската лига, които предлагат истинска интрига. Челси щеше да се опита да попречи на един от най-важните футболисти в историята си – Дидие Дрогба – да поведе своя Галатасарай към знаменит поход в най-силния турнир.

4073808

„Сините“, предвождани от Жозе Моуриньо, имаха шест победи и само едно равенство в последните си 7 домакински мача от евротурнирите. Те се нуждаха от подобен резултат тази вечер, за да продължат кампанията си към една от двете титли, за които все още се борят.

Роберто Манчини изведе Интер до 2 поредни титли в Италия и донесе първо шампионско злато на Манчестър Сити след 44-годишна суша, но никога не успя да остави сериозна след в Шампионската лига с тези отбори.

4073823

Новините покрай състава наЧелси: Ашли Коул отсъства за домакините заради контузия в коляното, която му попречи да тренира и да попадне в групата от 18 играчи. Давид Луиз е с проблеми в слабините и е оставен на пейката, докато Неманя Матич и Мохамед Салах не са на разположение, защото са играли в турнира с отборите на Базел и Бенфика. Самуел Ето'о е предпочетен пред Фернандо Торес на върха на атаката.

4073788

Състав на Челси:

Петър Чех, Бранислав Иванович, Гари Кейхил, Джон Тери, Сесар Аспиликуета, Рамиреш, Франк Лампард, Вилиан, Оскар, Еден Азар, Самуел Ето'о

Новините покрай състава на Галатасарай: Айдън Йълмаз, Гьокан Зан и Емре Чолак пропускат гостуването в Лондон заради контузии. Дидие Дрогба ще води атаката на гостите и за първи път ще се завърне на „Стамфорд Бридж“, след като с победния си гол от дузпа донесе единствената засега титла в Шампионската лига на клуба през 2012-та срещу Байерн (Мюнхен).