Дънекова в топ 10 на финала на Европейското

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрата българска състезателка в бягането на дълги разстояния Силвия Дънекова завърши на осма позиция във финала на коронната си дисциплина 3000 метра стийпълчейз на Европейското първенство по лека атлетика в Цюрих 2014.

Националната рекордьорка финишира с време 9:44.81 минути и изпревари шест от финалистките, като остана на 14 секунди от медалите. Ребпуликанският рекорд на Дънекова от 2007-ма година е 9:42.07 минути.

Родената в Нови пазар атлетка подобри представянето си спрямо предишното си участие на Европейското първенство преди две години в Хелзинки, когато завърши 11-та във финала. С нейния резултат приключи и българското присъствие на шампионата в Цюрих.

Със силен финален спринт титлата на 3000 метра стийпълчейз отиде при борещата се с рак допреди 10 месеца германка Антие Мьолднер-Шмит, която записа най-доброто си постижение за сезона – 9:29.43 минути.

На около половин минута зад нея остана шведката Шарлота Фугберг, която не можа да издържи на темпото на Мьолднер-Шмид в последните метри. Все пак, скандинавката удържа втората позиция пред щурма на представителката на Испания Диана Мартин, която с личен рекорд от 9:30.70 минути си заслужи бронзов медал.