Диего Коста донесе паметен обрат за Челси на "Анфийлд"

Основният фаворит за титлата в Англия Челси постигна изключително ценна победа по пътя си към първото място в Премиър лийг, след като възпитаниците на Жозе Моуриньо стигнаха до обрат и победа с 2:1 над Ливърпул на емблематичния „Анфийлд”.

Всичко почна отлично за домакините, които установиха натиск в първите минути и изненадващият титуляр Емре Джан вкара в 8’, след като стреля от 20 метра, а топката рикошира в краката на Кейхил и заблуди Куртоа – 1:0 и „Анфийлд” изригна.

6 минути по-късно обаче феновете на домакините бяха смълчани, след като разбъркване след корнер пред вратата на Миньоле завърши с гол на Кейхил – 1:1. До края на полувремето Азар, Оскар и Коста пропуснаха да дадат аванс на Челси, но голът дойде в 66’, когато Аспиликуета направи за смях защитата на мърсисайдци и асиситира за 10-ия гол за сезона на Диего Коста.

До края на мача Ливърпул се опита да натисне, но единствено Хендерсън имаше шанс да изравни. Ударът му от воле обаче срещна играч на Челси и излезе в корнер, а с това лондончани се поздравиха с успех над закъсалия английския гранд.

4123371

Това беше пореден двубой на Жозе Моуриньо срещу отбор от голямата 5-ка на Острова, в който той не губи. До момента, той няма поражение в първенството срещу грандовете от Манчестър, Арсенал и Ливърпул след завръщането си през миналата година.

Също така той записа втора поредна победа на „Анфийлд”, като последната беше в края на април, когато Моуриньо спря Ливърпул към титлата в първенството.

Този мач пък беляза поредния антирекорд на Балотели, който вече повече от 700 минути няма гол във Висшата лига. Също така беше затвърдено впечатлението, че мърсисайдци изпитват сериозни проблеми в нападение, въпреки че успяха да отбележат още в 20’ за първи път от месец насам.

Така Челси остава на върха с комфортна преднина от 9 точки пред основния конкурент Манчестър Сити, както и със 7 пред изненадващия втори Саутхямптън.  Ливърпул остава (засега) на 7-о място с актив от едва 14 пункта.

4123361

Първо полувреме

Ливърпул почна по-уверено мача, като Жозе Моуриньо беше прибрал своите, а пресата на лондончани почваше в тяхната половина. Това доведе до няколко опасни положения, а още в 8' резултатът беше открит.

Привлеченият от Байер (Леверкузен)  през лятото Джан отправи удар от около 20 метра и след рикошет в тялото на Гари Кейхил топката промени посоката си и се оплете в мрежата на Тибо Куртоа, който се бе хвърлил в другия ъгъл.

Така едва за втори път през сезона Ливърпул вкарва попадение преди 20-ата минута, след като миналата кампания това бе едно от оръжията на "червените" - те бяха номер 1 в първенството по този показател с цели 25 такива гола.

Още в 14-ата минута обаче Челси изравни след разбъркване в наказателното поле на домакините при изпълнение корнер. Удар с глава на Тери бе спасен от Симон Миньоле, но топката попадна в обсега на грешника за гола на Ливърпул Кейхил, който я прати зад голлинията. Вратарят отново се намеси, но благодарение и на технологията, съдията взе правилното решение и призна гола - 1:1.

4123373

Въпреки изравнителния гол, мърсисайдци продължиха да играят по-добре, а в 18' се стигна до гол във вратата на Куртоа. Перфектен пробив на Коутиньо завърши с извеждащо подаване за Балотели, който наниза първото си попадение във Висшата лига, но заради засада голът беше отменен.

Няколко минути по-късно последва нова спорна ситуация, след като при разбъркване след корнер Стърлинг стреля от воле, а топката се отби в рамото на Кейхил. Протестите на играчите на Брендън Роджърс за дузпа не бяха уважени. Малко по-късно отново Коутиньо пробва рефлекса на Куртоа, но белгиецът не трепна и изби - 1:1 след половин час игра.

Последваха силни минути за Челси, като на два пъти можеше да се стигне до гол. Рамирес пусна в 33' за Оскар в наказателното поле, но той стреля точно в краката на Шкъртел. Две минути по-късно Оскар отне на защитник на Ливърпул и изведе Рамирес, който пусна за Азар, но ударът на белгиеца беше разочароващ.

До самия край напрежението беше в половината на Ливърпул, като Азар отново имаше шанс да се разпише, но Миньоле спаси негов диагонален удар от 10 метра. Това беше и по-интересното за първото полувреме - 1:1.

4123360

Второ полувреме

Втората част започна с размяна на интересни положения, като по-добрият отбор определено беше Челси. Защитата на Ливърпул успя да спре на няколко пъти набезите по крилата на "сините", но в 68' защитата на домакините капитулира.

Аспиликуета проби отлично отляво и нахлу в наказателното поле, където Морено с глава успя да отклони топката, но недостатъчно. Така тя стигна до Диего Коста, който с топовен удар даде аванс на лондончани с 10-ия си гол за сезона в Премиър лийг.

Брендън Роджърс реагира и бързо пусна на терена Фабио Борини на мястото на Коутиньо, заигравайки с двама нападатели. Той пусна и Джо Алън на мястото на голмайстора Джан, а резервата беше в основата на първата добра атака след гол. Той получи вляво от наказателното поле и центрира отлично за Хендерсън, който от воле стреля, но в тялото на Тери.

3 минути преди края Джерард пробва слаб удар отдалеч, но топката срещна ръката на Кейхил. Съдията Анди Тъйлър обаче прецени, че няма игра с ръка, а Тери изчисти силно напред. Малко след това пък Коста получи леко разтежение и на терена се появи Дидие Дрогба, който помогна за удържането на финалния натиск на Ливърпул, като възпитаниците на Роджърс така и не стигнаха до опасно положение.

Единственият шанс за изравняване беше при удар с глава на Борини, но италианският нападател стреля от трудна позиция и прати топката в аут.

4123358

Съставите на двата отбора

Очаквано мениджърът на Ливърпул Брендън Роджърс е направил само една промяна спрямо последния двубой от първенството срещу Куинс Парк Рейнджърс. В халфовата линия вместо Джо Алън личи името на Емре Джан, който игра и на „Сантяго Бернабеу“ в мача от Шампионска лига срещу Реал Мадрид, загубен с 0:1.

На вратата на домакините е Симон Миньоле, а пред него в защитата се е завърнал Деян Ловрен, който ще си партнира в средата с Мартин Шкъртел, докато на двата бека са Глен Джонсън и Алберто Морено. В средата на терена, освен на Джан, се разчита на капитана Стивън Джерард и обичайния му партньор Джордан Хендерсън, които получиха почивка срещу Реал Мадрид.

Триото в атака също е различно спрямо двубоя с европейския клубен шампион – Филипе Коутиньо, Рахийм Стърлинг и Марио Балотели.

4123371

Жозе Моуриньо приветства отново сред титулярите голмайстора на тима Диего Коста, който ще води атаката на Челси с подкрепата на Оскар и Еден Азар. Рамирес заема позиция на фланга, а авторът на цели 9 голови паса Франсеск Фабрегас е поставен пред Неманя Матич, който донесе равенството 1:1 срещу Марибор в Шампионска лига тази седмица.

В защита след изтърпяно наказание от три мача на левия бек се завръща Сесар Аспиликуета, а до него са подредени още Джон Тери, Гари Кейхил и Бранислав Иванович, като на вратата е Тибо Куртоа.

Важните факти преди мача

Челси има само една загуба в последните си шест мача срещу Ливърпул за първенство и в турнир за домашна купа, като е спечелил три от тях и е записал две равенства.

„Сините“ могат да регистрират втора поредна победа на „Анфийлд“ за едва втори път в историята си, след като записаха три последователни успеха в първенството между 2003-та и 2005-та година.

Ливърпул само в два от последните си 16 мача за първенство не е допуснал гол. В последните седем кръга мърсисайдци имат само две победи.

Отборът на Брендън Роджърс има в актива си 6 точки по-малко след първите 10 кръга в сравнение с миналия сезон. Нападателят Марио Балотели вече 689 игрови минути няма гол във Висшата лига.

Челси е непобеден в последните си 13 мача за първенство (10 победи и 3 равенства). В последните шест гостувания във Висшата лига „сините“ неизменно допускат гол, но последната им „суха мрежа“ при визити в шампионата е именно онзи успех над Ливърпул с 2:0 в края на миналия сезон.

Франсеск Фабрегас е бил главно действащо лице в отбелязването на 10 гола (девет асистенции и едно попадение) в 10-те кръга досега.