Десетима от Марек измъчиха Литекс, но отнесоха 3 гола

Литекс изпревари Левски, Берое, Лудогорец и Ботев (Пловдив) и се изкачи на второто място в класирането на А група след изненадващо измъчена победа с 3:0 при домакинството си на Марек в последен мач от 10-ия кръг на първенството.

„Оранжевите“ събраха 19 точки – колкото има и Левски, но с предимство в директния двубой (3:0 в Ловеч), а и по-добра голова разлика от „сините“ (17:11 срещу 15:12), като изостават с 4 пункта от лидера ЦСКА.

Първият гол пред почти празните трибуни на Градския стадион реализира обичайният заподозрян – Уилмар Джордан, който с глава в 73-ата минута най-накрая преодоля вратаря на гостите Емил Михайлов.

В 86-ата минута влезлият като резерва Георги Минчев избяга от капана на засадата и с елегантен удар с външен фалц отбеляза гола на успокоението за домакините, не без помощта и на гредата – 2:0.

4116062В 91-ата минута Минчев с прекрасен удар от около 25 метра направи безпомощен вратаря на гостите и оформи крайното 3:0.

В този момент обаче отборът на Марек бе с човек по-малко на терена, след като в 60-ата минута Денис Пидев – единственият официално предупреден играч в срещата – получи втори жълт картон за нарушение срещу Румен Руменов.

Литекс изпусна една дузина чисти голови положения, преди да успее да открие резултата, като направи впечатление блестящия Емил Михайлов (без съмнение заслужаващ приз за Играч на мача), както и отличното представяне на бранителите на дупничани.

Нападателите на Литекс също се постараха да вгорчат живота си на и без това ужасния за игра терен в Ловеч. Меко центриране отдясно на особено активния през второто полувреме Страхил Попов накара Виячки (безгрешен до този момент) да увисне и зад гърба му Джордан с глава от два-три метра реализира единствения гол в срещата – 1:0.

През първото полувреме дупничани почти не излязоха от собствената половина, но се отбраняваха великолепно и не позволиха опасности пред вратата си. В началото на мача Литекс залагаше на далечни удари, но след 15-ата започна да редува центрирания в пеналтерията от двата фланга, без никакъв успех.

В 50-ата минута най-добрата атака на „оранжевите“ до момента в мача завърши с центриране на Армандо Ваюши успоредно на голлинията, което изведе Джордан на празна врата на два метра от голлинията. Въпреки това колумбийският стрелец някак не успя да прати кълбото в мрежата от чистата позиция.

4116061

Тъкмо когато и нападателите на Литекс започваха да се изнервят от многобройните си пропуски и добрите изяви на Михайлов, останалите с човек по-малко гости се пропукаха през центъра на защитата си.

Оттам нататък играта на „оранжевите“ потръгна и те се възползваха напълно от численото си предимство.