Ден за историята на "Етихад" - Лампард прониза Челси и спаси Манчестър Сити

Една от големите легенди на Челси Франк Лампард отбеляза във вратата на своя бивш клуб, а шампионът Манчестър Сити се спаси от поражение в голямото дерби от петия кръг на Висшата лига на "Етихад Стейдиъм".

Голмайстор №1 в историята на лондончани се появи на терена при резултат 0:1, когато "гражданите" вече бяха останали и с човек по-малко след изгонването на Пабло Сабалета. Пет минути преди края Лампард засече подаване на Джеймс Милнър и с десния крак прониза Тибо Куртоа, отказвайки да изрази радостта си от попадението за крайното 1:1.

Преди това Андре Шюрле бе отбелязал за 0:1 в полза на Челси, като гостите от Лондон вече се виждаха победители в сблъсъка, докато не настъпи моментът на техния доскорошен голям герой.

Така Манчестър Сити не успя да "стопи" пасива си от пет точки зад едноличния лидер Челси, но благодарение на Франк Лампард "гражданите" не изостават с вече осем пункта зад отбора на Жозе Моуриньо. Манчестър Сити заема шестата позиция в таблицата с актив от 8 точки, докато Челси е еднолично начело с 13 пункта до момента.

По този начин Челси прекъсна серията си от четири поредни победи от началото на сезона, докато таранът на гостите Диего Коста не успя да отбележи в пети пореден мач след трансфера си от Атлетико Мадрид. Десет минути преди края испанският национал за малко не донесе победата на Челси, но негов изстрел при 0:1 срещна гредата.

Серхио Агуеро и Един Джеко оглавиха атаката на Манчестър Сити, докато Яя Туре и Фернандиньо стартираха като двойка вътрешни халфове в средата на терена. Давид Силва и Джеймс Милнър трябваше да оперират по двата фланга, докато Коларов, Монгала, Компани и Сабалета стартираха пред Джо Харт в отбрана.

Диего Коста очаквано оглави атаката на лондончани, въпреки физическите проблеми, които испанският национал продължава да изпитва. Вилиан и Еден Азар заеха места на двата фланга във формацията на Жозе Моуриньо, докато Сеск Фабрегас, Рамирес и Неманя Матич стартираха в полузащита за Челси. Иванович, Кейхил, Тери и Аспиликуета бяха подредени в отбрана пред вратаря Тибо Куртоа.

Домакините бяха отборът, който стартира по-агресивно и настоятелно срещата, притискайки съперника си в собствената му половина. Още в 3' Кун Агуеро засече центриране на Сабалета, но не успявайки да намери очертанията. Малко след това Александър Коларов центрира от другата страна на терена, но този път Един Джеко не успя да реализира, засичайки кълбото. В 9' отново Джеко игра с глава, но ударът на босненеца бе избит в корнер. Секунди по-късно Яя Туре засече центрирането на Давид Силва, но стреляйки право в обсега на Куртоа.

С всяка следваща минута планът на Челси заприличваше на миналогодишния, когато "сините" излязоха с видимо дефанзивна постройка на "Етихад" и спечелиха двубоя с ефективната си игра на контраатака. Футболистите на Жозе Моуриньо действаха консервативно и предпазливо в предни позиции, като лидерът във временното класиране разчиташе много на стабилната си защита.

4114716

И до почивката срещата продължи да се развива най-вече под знака на тактическото надиграване, като пред двата тима почти липсваха възможности, а и пространства за нещо интересно пред противниковите вратари. Играта пък бе често накъсвана от нарушения и твърди влизания, което логично доведе до жълти картони за някои футболисти.

Минути преди почивката се стигна и до най-доброто положение пред Челси, а и в мача до момента, като сантиметри разделиха Диего Коста от откриване на резутата. Лондончани изпълниха корнер пред вратата на Джо Харт, а Бранислав Иванович отигра топката с глава. Сърбинът насочи кълбото към малкото наказателно поле на домакините, където Диего Коста протегна крак, но не успя да достигне до него.

4114726

И втората част на "Етихад" стартира подобно на първата, а именно - с агресивна игра на домакините в атака и защитна настройка на лондончани.  В 50' Яя Туре падна на тревата след съприкосновение с Бране Иванович в наказателното поле, но реферът Майк Дийн не уважи претенциите на трибуните за единадесетметров удар.

Пет минути по-късно "Етихад" бе огласен от мощен рев, защото се създаде впечатлението, че топката ще влети в мрежата на Челси. Гостите не се справиха по най-добрия начин с едно статично положение пред вратата си, което позволи на Фернандиньо да стреля от границата на наказателното поле. Бразилският национал изпрати истинска бомба с десния крак, но около половин метър раздели "кариоката" от голямата цел.

4114727

Минута по-късно Челси отново бе поставен на ръба, а Манчестър Сити отново се доближи до откриване на резултата. Един Джеко бе оставен непокрит и стреля, но Тибо Куртоа успя да спаси. В последствие обаче се видя, че и флагът на страничния рефер е бил развян в ситуацията.

Челси определено не стартира добре втората част, а реакцията на Жозе Моуриньо не закъсня. След точно час игра португалецът извърши и първи две промени в своя стартов състав, като получилият травма Рамирес и Вилиан отстъпиха местата си на Джон Оби Микел и Андре Шюрле.

В 66' се стигна и до повратен момент в двубоя, тъй като Манчестър Сити остана с човек по-малко на терена. Десният бранител на шампионите Пабло Сабалета изрита грубо Диего Коста, което и означаваше втори жълт картон за аржентинския национал. Самият Коста пък реагира бурно на нарушението и за малко не налетя южноамериканеца, за което и таранът на гостите също получи жълт картон. Ману Пелегрини реагира светкавично на неприятната ситуация и вкара в игра Бакари Саня, докато мястото си на терена "жертва" Един Джеко.

4114736

И включването в игра на френския десен бранител обаче нямаше да предотврати това, което се случи секунди по-късно. Еден Азар получи топката на десния фланг на атаката и центрира остро в пеналтерията на Манчестър Сити, където влезлият преди малко Андре Шюрле бе изпуснат от "небесносинята" отбрана. Германският национал засече кълбото от близка дистанция и опъна мрежата зад Джо Харт, бележейки за 0:1.

4114738

Дванадесет минути преди края се стигна до специален момент за всички фенове на Челси, защото един от големите им кумири Франк Лампард щеше да се изправи срещу клуба на сърцето си. Бившият английски национал замени Александър Коларов и се появи в игра за "гражданите", обирайки преди това аплодисментите на привържениците на гостите.

4114737

В 80' Челси за малко не стигна и до втори гол, след като Диего Коста удари една от гредите зад Джо Харт. Испанският национал получи подаване в пеналтерията на Сити и стреля без забавяне, но десният страничен стълб раздели Коста от попадение в пети пореден мач от началото на кампанията.

Едва ли някой е очаквал, но именно влезлият в игра Франк Лампард възстанови равенството пет минути преди края, отбелязвайки във вратата на бившия си тим. В 85' Давид Силва пусна добър пас зад защитата към Джеймс Милнър, който от своя страна добре върна топката към намерилия позиция в наказателното поле Лампард. Легендата на Челси намери отлично топката с десния крак и прониза Тибо Куртоа, изравнявайки резултата на "Етихад" - 1:1.

4114749

Три минути по-късно отново Лампард се озова на позиция за победно попадение, но този път ударът на халфа бе париран от противников бранител, докато също влезлият в игра Дидие Дрогба опита неуспешно да донесе три точки на Челси от пряк-свободен удар.