Цвети Пиронкова с драматична загуба в първия кръг в Мелбърн

Първата ракета на България при жените Цветана Пиронкова приключи участието си на Australian Open след загуба още в първия кръг. 25-годишната пловдивчанка допусна поражение с 6:4, 5:7, 2:6 от Ромина Опранди (Швейцария) и напусна надпреварата след 1 час и 52 минути битка на корта.

Това бе второ отпадане на Цвети в първия кръг в Мелбърн от общо седем участия досега, като в предишните пет издания на турнира тя неизменно го преодоляваше, но за съжаление Опранди сложи край на тази серия.

Срещата бе изключително оспорвана и пълна с обрати, като двете тенисистки си размениха общо 11 пробива в мача, но швейцарката показа по-здрави нерви във важните моменти и успя да изтръгне победата.

Мачът не започна добре за Цвети, която допусна пробив и Опранди поведе с 3:1. След това обаче последваха четири поредни гейма в полза на Пиронкова и при 5:3 тя сервираше за първия сет. Швейцарката обаче стигна до нов пробив, но после същото стори и българката, за да поведе в резултата след успех с 6:4 в първия сет.

Втората част вървеше гейм за гейм до 3:3, след което двете тенисистки започнаха да си разменят пробиви. Първо Опранди спечели подаването на Пиронкова, но след това Цвети веднага върна пробива. Последва нов пробив на сметката на швейцарката за 5:4 и тя сервираше за затваряне на сета. Пиронкова обаче не позволи това да се случи и отново върна пробива, но след това се стигна до пети пореден пробив в сета и трети за Опранди, като този път швейцарката не сгреши при подаването си и вкара мача в трети решителен сет след успех със 7:5.

Третата част вървеше равностойно до 2:2, след което Опранди спечели следващите четири гейма, за да затвори сета с 6:2, а с това и мача.

Така швейцарката се класира за втория кръг, където нейна съперничка ще бъде поставената под номер 18 в основната схема на турнира Юлия Гьоргес (Германия).

След тази загуба пък Пиронкова не успя да защити 100-те точки, които спечели през миналия сезон, което означава, че най-вероятно тя ще загуби мястото си в топ 40 в следващото издание на ранглистата на WTA.

Следващият турнир, на който Цвети е заявила участие, е силната надпревара в Париж с награден фонд 681 000 щатски долара, която започва на 28 януари.