ЦСКА с рекордна четвърта Суперкупа на България след 3:1 над Литекс в Бургас

Носителят на Купата на България ЦСКА спечели и Суперкупата на страната, след като на финала се наложи с 3:1 над шампиона Литекс в мач, игран на стадион "Лазур" в Бургас. Литекс поведе чрез Кодо още в 6-та минута на двубоя, но ЦСКА стигна до обрат след две попадения на Спас Делев в 16-та и 58-та минута и гол на новото румънско попадение Янис Зуку между тях от дузпа в началото на второто полувреме (47').

Възпитаниците на Милен Радуканов бяха по-добрият отбор на терена и заслужено стигнаха до успеха. Те можеха да открият резултата още в 3-та минута, когато след груба грешка на вратаря на ловчанлии, Мишел Плтини изведе Спас Делев и нападателят от село Ключ стреля от малък ъгъл, но Бодуров самопожертвователно изби от голлинията, предотвратявайки сигурен гол във вратата си.

Вместо това обаче, малко по-късно (6'), футболистите на Любослав Пенев откриха резултата. Миланов проби по лявото крило и центрира в наказателното поле, където Флорес стреля с глава, Караджов изби, след което топката попадна в Кодо, който отблизо я вкара в мрежата.

"Червените" отговориха с обсада на вратата на Литекс и бяха много близо до изравняване на резултата в 8-та минута. Румен Трифонов проби отляво и намери Мишел Платини, бразилецът обаче бе изпреварен в последния момент от Петър Занев, който изби в корнер.

Превъзходството на ЦСКА най-накрая се материализира в 16-та минута, а точен бе Спас Делев. Дребничкият таран на ЦСКА бе изведен зад отбраната на Литекс от Мишел Платини и останал сам срещу вратаря - не сбърка за 1:1.

Само две минути (18') по-късно пък Платини направи поредния фрапантен пропуск пред вратата на Литекс, след като бразилецът преодоля противников защитник на дясното крило, напредна и отправи много опасен диагонален удар, преминал на сантиметри от гредата.

След бурното начало на мача, до края на полувремето темпото на игра видимо спадна, като по-опасните положения бяха в последните 5-6 минути преди почивката - един далечен изстрел на Руменов спасен от Караджов, докато за ЦСКА пропуски на два пъти направи новият любимец на Сектор "Г" Янис Зику.

ЦСКА получи правото да изпълни дузпа веднага след почивката (47') при една ситуация, в която Максим Жос извърши нарушение, което бе спорно дали беше в или на границата на наказателното поле, но в крайна сметка главният съдия Антон Генов бе безкомпромисен и Янис Зуку превърна 11-метровия наказателен удар в гол за ЦСКА - 2:1. Това бе дебютно попадение за румънския национал в официален мач с червената фланелка.

В 50-та минута Литекс остана с човек по-малко на терена, след като лидерът на ловчанлии Том получи директен червен картон след удар без топка в лицето на бранителя на "армейците" Мартин Дечев.

Три минути по-късно Янис Зуку отново бе главно действащо лице пред вратата на отбора от Ловеч - той получи топката в наказателното поле и се опита да я пусне технично покрай Александров, но вратарят на Литекс показа класа и спаси.

Всичко в мача свърши в 58-та минута, когато Спас Делев сложи точка на спора с втория си гол във финала. Тодор Янчев майсторски изведе Делев с пас от центъра на терена, нападателят надбяга Онанга и чукна коженото кълбо покрай Александров, за крайното 3:1.

След този гол - до края двубоят се доиграваше, като ЦСКА създаде още 2-3 положения пред вратата на "оранжевите", докато футболистите на Литекс искаха срещата да приключи колкото е възможно по-скоро.

Така ЦСКА спечели рекордна четвърта титла (1989, 2006, 2008, 2011 г.) в деветото издание на Суперкупата на България, като задмина "вечния" враг Левски, който има три ((2005, 2007, 2009 г.). По един път трофея са печелили Литекс (2010 г.) и Локомотив (Пловдив) през 2004 г.

Литекс - ЦСКА 1:3

Стадион: Лазур; 8000 зрители

Главен съдия: Антон Генов

Литекс: 30. Александров, 3. Занев, 5. Онанга, 33. Бодуров, 6. Жос, 15. Флорес, 16. С.Попов, 19. Руменов, 21. Цветков, 17. Миланов (Том, 46'), 12. Кодо (Мирасема, 56')

Треньор: Любослав Пенев

ЦСКА: 12. Караджов, 23. Дечев (Виданов, 67'), 6. Стоянов, 19. Попов, 8. Трифонов, 5. Янчев, 18. Галчев, 27. Зику (Костов, 86'), 29. Нелсън (Живец, 82'), 7. Делев, 9. Платини

Треньор: Милен Радуканов

Голмайстори: Кодо (1:0, 6'), Делев (1:1, 16'), Зику (1:2, 47') Делев (1:3, 58')

Жълт картон: Цветков (11'), Жос (48'), Стоянов (62')