ЦСКА с историческа първа победа в Лига Европа след 2:1 над Рапид във Виена

снимка: cska.bg

Отборът на ЦСКА показва, че вече излиза от кризата, в която беше изпаднал от началото на сезона, след като „червените" направиха много силен мач като гости на Рапид Виена и успяха да победят с 2:1 пред повече от 50 000 фенове на стадион „Ернст Хапел" в австрийската столица. Головете за ЦСКА бяха дело на капитана Тодор Янчев и Маркиньос, а почетното попадение за домакините отбеляза Хамди Салихи от дузпа.

Домакините можеха да открият резултата още в първата минута на срещата, когато след изпълнение на корнер, топката попадна в Хамди Салихи, който веднага стреля, но за късмет на ЦСКА ударът му срещна напречната греда, след което коженото кълбо тупна пред голлинията и защитата на „червените" се справи със ситуацията.

В 8-та минута пък Ясин Пехливан пробва рефлекса на Райс Мболи, но алжирският национал внимаваше и изби. Силните минути за Рапид продължиха и в следващата им атака Салихи отправи нов удар към вратата на ЦСКА, който обаче излезе в аут.

„Армейците" отвърнаха с греда на Александър Тонев в 17-та минута. Младата надежда на ЦСКА отправи хубав удар от около 25 метра, но нямаше късмет и топката срещна десния страничен стълб зад вратаря на домакините Раймунд Хедл.

До края на полувремето футболистите на Рапид продължиха да натискат и на няколко пъти притесниха сериозно защитата на ЦСКА, а Райс Мболи трябваше да се намесва решително след остро центриране на Вели Кавлак.

Втората част започна отлично за „червените", които успяха да открият резултата чрез Тодор Янчев в 50-та минута. Капитанът на ЦСКА матира Раймунд Хедл с изстрел от около 25 метра.

Радостта на „армейците" обаче не трая дълго, защото само 4 минути по-късно домакините получиха правото да изпълнят дузпа. Решението на главния съдия беше много спорно, като футболистите на ЦСКА бурно протестираха, но нямаше кой да ги чуе. Зад топката застана Хамди Салихи и с техничен удар направи 1:1.

В 60-та минута Ясин Пехливан отправи коварен изстрел, но Мболи отново спаси ЦСКА, избивайки в корнер.

Българският отбор не се отказа да търси нещо повече в мача и така се стигна до 64-та минута, когато защитник на Рапид сбърка фатално, топката му бе отнета от Маркиньос, който прехвърли излезлия да го пресрещне вратар и след това бутна топката във вратата на домакините за 2:1.

До края на мача играта се накъса, заради многобройните нарушения от страна и на двата отбора и темпото логично спадна, като битката се водеше предимно в средата на терена. В крайна сметка до нови попадения в мача не се стигна и ЦСКА извоюва първа победа в Лига Европа.

След този успех „армейците" спечелиха първите си 3 точки, с които се изравниха с Рапид, които са със същия точков актив. Лидер в групата е отборът на Порто с 10 точки, следван от Бешикташ със 7, след като двата отбора направиха 1:1 на „Естадио до Драгао" в другия мач от група L днес.