ЦСКА излъга Литекс и взе първото дерби за сезона

Отборът на ЦСКА стартира ударно новия сезон в българската "А" група, след като днес "червените" удариха Литекс и спечелиха с 1:0 визитата си на ст. "Градски" в Ловеч.

Единственият гол в срещата падна през втората част, когато завърналият се на "Армията" Маркиньос реализира във вратата на "оранжевите". При удара на бразилеца топката срещна крака на Васил Божиков, което и изненада неприятно стража на домакините Винисиус.

До края на срещата Литекс опита да избегне поражението, но Данило Асприля и резервата Момчил Цветанов направиха пропуски.

Така ЦСКА загря подобаващо за предстоящото Вечно дерби с Левски през следващия уикенд. Вчера "сините" далеч не стартираха успешно новия сезон в шампионата, достигайки единствено до равенство 1:1 с новосформирания отбор на Локомотив (Пд) пред собствена публика в София.

Загубата от ЦСКА пък е втора за Литекс и Красимир Балъков в разстояние на само няколко дни. В четвъртък ловчанлии понесоха тежък удар в Лига Европа, отстъпвайки с 0:2 пред унгарския Дьошдьор на собствен терен.

Наставникът на Литекс Красимир Балъков не можеше да разчита на бившия бранител на "армейците" Джаксън Менди, който бе наказан. Като партньор на Николай Бодуров в сърцето на отбраната започна Васил Божиков, докато Антон Недялков и Страхил Попов стартираха като крайни защитници. Петрос Бумал и Румен Руменов започнаха като двойка вътрешни халфове, докато Кристиан Малинов, Армандо Ваюши и Данило Асприля трябваше да атакуват от втора позиция в близост до централния нападател Вилмар Джордан. Друг бивш футболист на ЦСКА - Омар Косоко започна срещата от резервната скамейка, появявайки се на терена след почивката.

Треньорът на "червените" Стойчо Младенов постави Якуб Дивиш под рамката на вратата, докато Апостол Попов, Кристиан Супусепа, Денис Причиненко и Венцислав Василев бяха наредени в защита. Борис Галчев, Стивън Сънди и Маркиньос започнаха в средата на терена, докато Иван Стоянов и Антон Карачанаков трябваше да помагат на изнесения напред Орелен Жоаким.

Първите 20-30 минути на срещата не предложиха нищо интригуващо за публиката, като двата тима се отдадоха най-вече на тактическо и позиционно надиграване помежду си. Добрите ситуации пред двамата вратари липсваха, като не бяха много и ударите към противниковите врати.

4103657

Това обаче се промени в 27', когато домакините от Литекс стигнаха до прекрасен шанс в своя полза. "Оранжевите" получиха правото да изпълнят статично положение пред вратата на Дивиш, а зад топката застана Армандо Ваюши. Албанецът центрира отлично в наказателното поле на ЦСКА, където Вилмар Джордан скочи най-високо и засече кълбото в очертанията на вратата. Новият страж на "червените" Якуб Дивиш обаче реагира блестящо, успявайки да спаси вратата си от сигурен гол.

Втората част на двубоя започна с чудесна възможност за "армейците", които обаче не успяха да се възползват от липсата на достатъчно концентрация в защитата на Литекс. Антон Карачанаков бе изпуснат от "оранжевите" бранители, устремявайки се към бразилския страж на домакините Винисиус. В решаващия момент обаче Васил Божиков успя да притича навременно, затваряйки успешно младия нападател на столичани.

4103661

В 61' събитията отново се пренесоха пред вратата на "армейците", като този път Литекс получи втори великолепен шанс да открие резултата. Данило Асприля се измъкна от защитата на ЦСКА и навлезе в пеналтерията на гостите, опитвайки да предолее Якуб Дивиш. Чешкият вратар на столичани обаче отново се намеси безпогрешно, съумявайки да избие изстрела на Асприля в корнер.

Резултатът на ст. "Градски" в Ловеч бе открит в 67', когато коварен рикошет не остави шансове на Винисиус. Маркиньос получи топката в близост до наказателното поле на Литекс и мигновенно опита удар с десния крак, а кълбото срещна бранителя на домакините Васил Божиков. Последва неприятен рикошет за стража на Литекс, който го остави и без шансове за реакция - 0:1.

4103658

Минути по-късно ЦСКА можеше и да удвои аванса си в резултата. Иван Стоянов демонстрира страхотна техника на аутлинията и се измъкна от бранител на ловчанлии, опитвайки да намери Маркиньос успоредно на голлинията. Бразилецът обаче бе изпреварен, като малко не му достигна да засече топката в мрежата пред себе си.

Малко преди края Красимир Балъков вкара в игра Момчил Цветанов, като този ход на наставника за малко не даде резултат в 86'. Армандо Ваюши успя да центрира добре в пеналтерията на ЦСКА, където именно Цветанов бе оставен непокрит от отбраната на "червените". "Малкия шивач" засече топката с глава, но кълбото срещна тялото на капитана Апостол Попов. Малко след това Ваюши също опита да възстанови равенството, но стреляйки в аут.

4103660

Две минути преди края нова добра възможност се откри и пред Данило Асприля. Колумбиецът отново се озова на стрелкова позиция в наказателното поле на "армейците", като този път той заложи на силата. Ударът на Асприля обаче премина над напречната греда на вратата.

До края на срещата домакините така и не успяха да стигнат до изравняване на резултата, а "червените" дори опитаха и да затвърдят успеха си. В добавеното време Иван Стоянов опита да сложи точка на сблъсъка, но ударът му по диагонала излезе в аут.