ЦСКА е "зимен шампион" след силна втора част срещу Черно море

ЦСКА ще зимува на върха в А група с поне три точки преднина пред шампиона Лудогорец, след като демонстрира във втори пореден кръг мобилизация през второто полувреме в домакинство и надви Черно море с 3:1.

Едва за втори път през сезона „армейците“ допуснаха гол на „Българска армия“, но дори той не се оказа достатъчен, за да бъде спрян устрема им към еднолично лидерство през зимната пауза. Марин Оршулич откри резултата в полза на домакините в самото начало на мача, но Стенио с великолепно отиграване успя да изравни малко по-късно, и то секунди след като реферът Никола Попов не бе отсъдил чиста дузпа за ЦСКА.

До края на полувремето „армейците“ играеха без скорост и с липса на креативност, но след почивката повишиха оборотите и заслужено стигнаха до успеха. Орелиен Жоаким, а не Серджиу Буш този път се оказа ключовата фигура в авангарда на „червените“ и именно той реализира головете за 2:1 и 3:1, като при първото си попадение имаше късмет топката да отскочи в неравност по терена.

ЦСКА вече има 43 точки и със сигурност ще запази аванса си от поне 3 пред Лудогорец, който утре от 12:30 часа приема Ботев (Пловдив) и може да стопи сегашното си изоставане от 6 точки от върха.

Черно море с 25 пункта остава на 8-ма позиция и засега запазва пасива си от топ 6, като се облагодетелства от загубата на Левски с 1:3 от Славия и към момента е само с 3 точки по-малко от „сините“, които са шести. Ботев (27) може да измести или изравни Левски от шестата позиция, ако не загуби гостуването си утре в Разград.

Още в 4-ата минута ЦСКА поведе в резултата, след като Жоан Фелипе центрира от пряк свободен удар на десния фланг, а топката тупна коварно пред вратаря на гостите Илко Пиргов, което не му позволи да се намеси адекватно и да я улови. При добавката притичалият Марин Оршулич нямаше никакви проблеми на почти празна врата да открие резултата и да зарадва феновете на стадион "Българска армия".

За втори пореден път Оршулич се разписва след центриране от статично положение, след като именно той реализира важния първи гол срещу Локомотив (Пловдив) за трудния успех с 2:0 в миналия кръг.

В 12-ата минута домакините имаха сериозни претенции за дузпа, след като дълъг пас от дълбочина намери Луис Соарес в наказателното поле, който обаче бе повален от бившия защитник на ЦСКА Кирил Котев. Бранителят не можа да играе с топката, която бе докосната от Платини и вместо това с крак закачи съперника си, но съдията Никола Попов не отсъди дузпа, независимо че имаше всички основания.

В 13-ата минута Стенио изненада защитниците на ЦСКА с включването си в атаката на Черно море, която не обещаваше да бъде особено опасна, но след центриране в наказателното поле играчът на "моряците" овладя кълбото. Още с второто си докосване от въздуха Стенио прати топката покрай плонжа на Якуб Дивиш, който се забави с реакцията си и се оказа безпомощен, а кълбото се отби в гредата, преди да се оплете в мрежата - 1:1.

Едва за втори път през сезона ЦСКА допуска гол на собствения си стадион, след като досега единствено Фабио Ешпиньо от пряк свободен удар се бе разписвал при равенството 1:1 в дербито ЦСКА - Лудогорец. Миналият сезон "армейците" се пропукаха само два пъти на свой терен - отново в мач с Лудогорец при загубата с 0:1 и при ремито 1:1 с Локомотив (Пловдив).

До края на полувремето не бяха създадени повече голови положения, като вратарят Якуб Дивиш бе заменен принудително от Стоян Колев, след като с опасен шпагат Георги Божилов контузи стража. Съдията показа жълт картон на нападателя, който опитваше да се възползва от грешка на Дивиш, след като чехът не можа да овладее от първи опит върната към него топка.

Луис Соарес с диагонален шут вляво в наказателното поле имаше единствената възможност да върне аванса на ЦСКА, но Кирил Котев блокира удара му. Както се получи и в предишното домакинство на Локо (Пд), "червените" не бяха особено креативни в противниковата половина, липсваха им скорост в отиграванията и точност в пасовете.

В 64-ата минута ЦСКА успя да поведе отново в резултата, макар и с известна доза късмет и благодарение на неравностите по терена. Орелиен Жоаким реши да изненада Илко Пиргов с изстрел от около 20 метра, като топката отскочи по неочакван начин и стана неспасяема за вратаря, прелитайки над плонжа му - 2:1.

В 68-ата "червените" до голяма степен предопределиха изхода на срещата с трето попадение, дело отново на Жоаким, който този път с елементарно докосване на празна врата реализира за 3:1 при добавка. Скоростна контраатака на ЦСКА хвана неподготвени бранителите на Черно море и Тони Силва нахлу в наказателното поле фронтално срещу вратата, но изстрелът му срещна страничната греда, преди топката да попадне на пътя на връхлитащия Жоаким.

До края на срещата ЦСКА можеше да реализира още попадения, като през цялата втора част играеше с далеч по-високо самочувствие и класа. Гостите почти не притесняваха Стоян Колев и той нямаше много поводи да се намесва.