ЦСКА доказа, че е по-достоен за второто място

ЦСКА се утвърди на второто място в класирането, след като спечели директния двубой с Литекс с 2:0 на стадион „Българска армия“ и доказа, че заслужава повече да се намира в подножието на върха в А група.

Венцислав Василев откри резултата в 15-ата минута след хитър пас от пряк свободен удар на Иван Стоянов, а в 61-ата Омар Косоко с красива индивидуална акция и елегантен изстрел подпечата успеха на „армейците“.

Така ЦСКА нанесе трето поражение на Литекс в четвъртия мач между двата тима в А група, като отново не допусна попадение във вратата си от ловчанлии. Също така на „Българска армия“ гостуващите отбори продължават да не могат да разпечатат мрежата на ЦСКА, с изключение на шампиона Лудогорец.

Литекс има основания да съжалява за два фрапантни пропуска – при 0:0 Момчил Цветанов не можа да намери очертанията на вратата, останал сам срещу Райс М'Боли. В 48-ата пък Том можеше да изравни, но не се възползва от неадекватна намеса на алжирския страж и нацели гредата на празна врата.

4083905

ЦСКА вече има 70 точки и дръпна с 4 на Литекс в битката за второто място, като „червените“ са с мач повече и ще почиват в следващия кръг. Гостите от Ловеч завършиха визитата си на „Армията“ с човек по-малко, след като в 75-ата минута Том влезе грубо с двата крака на Венцислав Василев и бе изгонен директно от съдията Георги Йорданов.

През първото полувреме и двата тима създадоха по две отлични положения за попадение, но „червените“ се възползваха от една от възможностите си, докато гостите трябваше да се примирят с пропуските си.

В 13-ата минута Момчил Цветанов бе изведен сам срещу Райс М'Боли на скорост в наказателното поле с великолепно подаване на Симеон Славчев. Топката перспективно бе насочена в пробойната между Жереми Фо-Поре и Жаксон Менди, но Цветанов стреля по разочароващ начин встрани от гредата, останал очи в очи с алжирския страж на „червените“.

4083906

Само 120 секунди по-късно ЦСКА наказа съперника си с отлично изпълнено заучено статично положение. Иван Стоянов центрира хитро по земя в малкото наказателно поле, а останалият непокрит Венци Василев без проблеми прати кълбото в мрежата отблизо пред учудените погледи на противниковите бранители – 1:0.

В 22-ата минута „червените“ можеха да си осигурят още по-комфортен аванс, когато Омар Косоко и Емил Гъргоров направиха страхотно двойно подаване. Бадема елегантно прехвърли защитниците на Литекс и остави националът на Бенин очи в очи с Илко Пиргов. Косоко обаче се засуети и стреля право в тялото на вратаря.

4083907

В 38-ата минута Миодраг Йешич остана без нерви, след като Том с лека ръка пропиля подарък на Райс М'Боли. Стражът на ЦСКА излезе извън наказателното си поле и изчисти невнимателно топката, пращайки я право в Том. Той от 25 метра обаче не можа да нацели опразнената врата.

Само две минути след почивката гостите пропиляха второ стопроцентово положение за гол. В 47-ата минута груба грешка на Райс М'Боли можеше да коства преднината на домакините. Алжирецът изпусна елементарно топката пред малкото наказателно поле и тя попадна в Том, който обаче нацели страничната греда с диагонален изстрел.

4083908

По подобие на първата част, когато Момчил Цветанов изпусна сам срещу вратаря и малко по-късно „червените“ откриха резултата, така и след почивката домакините демонстрираха далеч по-висока ефективност.

4083909Влезлият като резерва на мястото на Иван Стоянов Тони Силва даде добър пас в предни позиции за Омар Косоко, който преодоля с две отлични движения Илия Миланов и излезе очи в очи с Илко Пиргов в наказателното поле.

Националът на Бенин елегантно и хладнокръвно прехвърли вратаря на гостите и прати топката в мрежата за 2:0.

Това е трето попадение за Косоко в плейофната фаза на шампионата и общо пето през този сезон, като в първата седмѝца порази мрежите на Ботев (Пловдив), Левски и сега Литекс.

В 75-ата минута Том стана жертва на собствените си нерви като влезе грубо и опасно с двата крака напред срещу Венци Василев, което провокира съдията Георги Йорданов да му покаже директен червен картон.

В последните десетина минути Гъргоров бе заменен от Мартин Петров, който обра овациите на феновете и можеше веднага да се разпише, но Пиргов отрази мощният му диагонален изстрел.