ЦСКА бра срам в Рига, но с дузпи се класира напред

ЦСКА елиминира инфарктно ФК Рига и се класира за втория предварителен кръг в Лига Европа. Българският отбор се изложи яко, защото падна с 0:1. С толкова, колкото би в София. Така се стигна до продължения, а после и до рулетката на дузпите. В тях латвийците, които са видимо борбен, но непретенциозен клуб, изпуснаха първия си удар, а "червените" вкараха от всички 5 опита. Последният бе дело на Десподов, който се реабилитира за пропук от единадесетметровата точка в редовното време. Така ЦСКА мина през ада, но все пак гледа напред.

ЦСКА владееше инициативата на полупразния стадион в латвийската столица, но от това не произлизаше нищо опасно за домакините. На трибуните бе собственикът на "армейците" Гриша Ганчев, в компанията на "червената" легенда Петър Жеков. Двамата не бяха особено доволни от продукцията на своя тим, който се луташе сред защитата на ФК Рига.

Все пак воденият от младия наставник Нестор Ел Маестро ЦСКА имаше няколко добри шанса да поведе, най-вече след далечни удари. В края на първото полувреме обаче вратарят на "армейците" Черниаускас провали отбора. След корнер и изстрел с глава той се намеси левашки и допусна топката да се удари в него и да влети в мрежата. Така в 44-ата минута Черномордис даде аванс на домакините и заличи преднината на българите.

През втората част ЦСКА не успя да излезе от шока и продължи да играе с много брак, страх и никаква идея. Нещо - повече - в 74-ата минута Тиаго Родригес получи втори жълт и респективно - червен картон. Така ЦСКА остана с човек по-малко и ужасът от отпадане от непретенциозния ФК Рига вече изглеждаше много възможен.

Двата тима заложиха на сигурноста, за да добутат нещата до продължения, но бърза акция на българите им донесе дузпа в 89-ата минута. Ударът от бялата точка бе поверен на фаулирания Кирил Десподов, който не успя да реализира.

В продълженията ФК Рига пробва натиск и стигна до 2-3 ситуации. ЦСКА отговори с интересни контри и бе близо до гол след удар на Едвин Джеси от разстояние. В началото на второто продължение латвийците изравниха числения състав, защото техен играч също бе пратен под душовете преждевременно.

В крайна сметка се стигна до дузпи, които да определят кой тим да се класира напред. В тях напрежението си каза думата и ФК Рига пропусна първата дузпа. После ЦСКА вкара всички изстрели от бялата точка и се класира за следващата фаза, където ги чака преодолим австрийски съперник - Адмира Вакер.