Чудесни победи и три български на 1/4 финал на тенис турнир в Истанбул

снимка: SPORTA.BG

Габриела Михайлова, Диа Евтимова и Петя Аршинкова се класираха за четвъртфиналите на тенис турнира на червени кортове в Истанбул (Турция), който е с награден фонд 15 000 долара.

Преминалата през квалификации Габриела Михайлова победи със 7:6(2), 7:5 Марго Бови от (Белгия) за 2 часа и 19 минути. Българката губеше с 0:4 и 2:5 в първата част, но стигна до тайбрек в който се наложи със 7:2 точки. Във втората част двете тенисистки си размениха по три пробива до 5:5. При 6:5 Михайлова постигна нов брейк и с това затвори мача със 7:5. На четвъртфиналите Габриела ще играе срещу победителката от мача между поставената под №1 Чихиро Мурамуцу от (Япония) и София Трешчева от (Русия).

Изключително драматична победа постигна поставената под №3 Диа Евтимова. Българката се наложи с 6:7(4), 6:0, 7:6 (7) над смятаната за фаворитка Виктория Кан от (Русия). Срещата продължи 2 часа и 45 минути, а Диа успя да спаси три мачбола в тайбрека на третата решителна част. На четвъртфиналите Диа Евтимова ще играе срещу победителката от мача между №7 Жозефин Буалем от (Франция) и Елеса Ванлангедонк от (Белгия).

Не по-малко драматично протече срещата и на Петя Аршинкова. Българката се наложи с 2:6, 7:6(6), 6:3 над Елени Данилиду (Гърция). Аршинкова губише със сет и 5:6 при подаване на Данилиду във втората част. Тук Петя успя да върне брейка и да стигне до тайбрек спечелен със 8:6 точки. В третата част двете тенисистки си размениха седем пробива в първите седем гейма. Аршинкова първа взе подаването си и с нов брейк затвори мача със 6:3.  На четвъртфиналите Петя Аршинкова ще играе срещу четвъртата поставена Мелис Сезер от (Турция).

Трите българки спечелиха по две точки за световната ранглиста.