Челси взе дербито с Арсенал и затвърди статута си на лидер

Лидерът в английската Висша лига Челси отново се утвърди на върха в класирането, след като днес "сините" спечелиха с 2:0 дербито с Арсенал от седмия кръг на шампионата.

Еден Азар от дузпа и Диего Коста донесоха успех на домакините, за които това бе шеста победа от седем изиграни мача до момента. Воденият от Жозе Моуриньо отбор продължава без загуба от началото на сезона, като Челси разполага с преднина от 5 точки пред шампиона Манчестър Сити в челото.

Арсенал от своя страна записа първо поражение през настоящата кампания, след като отборът на Арсен Венгер вече натрупа и четири равенства на сметката си. "Топчиите" запазват седмата си позиция в таблицата с актив от 10 точки, но вече изоставайки на цели 9 зад днешния си съперник.

Неприятните новини за Жозе Моуриньо дойдоха от тежкия удар в главата, който извади от игра неговия вратар Тибо Куртоа още през първата част. Тогава се разигра и един от най-любопитните моменти за този сезон, след като Моуриньо и Арсен Венгер се сдърпаха сериозно край страничната линия на терена.

Самият Арсен Венгер пък остана без победа срещу Моуриньо в цялата си кариера досега. Френският специалист никога не е печелил мач срещу португалеца, като тази традиция се запази и днес.

Жозе Моуриньо очаквано постави Диего Коста на върха на своята атака, докато Еден Азар, Оскар и Андре Шюрле започнаха от втора позиция във формацията на домакините. Неманя Матич и Сеск Фабрегас оформиха обичайната си двойка вътрешни полузащитници, а Сесар Аспиликуета, Джон Тери, Гари Кейхил и Бранислав Иванович получиха доверие в дефанзивния вал на Челси. Тибо Куртоа отново бе предпочетен пред Петър Чех под рамката на вратата.

Дани Уелбек оглави атаката на Арсенал, докато Сантяго Касорла, Месут Йозил и Алексис Санчес трябваше да подпомагат английския национал от втора линия. Джак Уилшър и Матийо Фламини бяха предпочетени като вътрешни халфове, докато големият отсъстващ в състава на Арсен Венгер се наричаше Аарън Рамзи. Калъм Чембърс, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни и Киерън Гибс стартираха пред Войчех Шчесни в отбрана.

Днешният двубой на "Стамфорд Бридж" стартира коренно различно от двубоя през месец март, когато Челси поведе с три гола аванс в първия четвърт час на двубоя. Този път футболистите на Арсен Венгер излязоха далеч по-дисциплинирани на терена, макар и не загърбвайки желанието си да атакуват. Още в 3' Алексис опита да обстрелва вратата на Куртоа, но чилиецът бе твърде неточен в изпълнението си. Бившият капитан на Арсенал Сеск Фабрегас пък бе освиркван от гостуващите фенове във всеки момент, когато се докосваше до топката.

4117200

В 10' се стигна до неприятен момент, когато Тибо Куртоа за малко не бе изпратен в безсъзнание. Джак Уилшър пусна добър пас към Алексис зад защитата на домакините, но чилиецът не успя да достигне до топката. Коляното му обаче срещна главата на излезлия напред Тибо Куртоа, който имаше нужда от медицинска помощ, за да продължи мача.

4117222

Четвърт час по-късно Жозе Моуриньо вече бе принуден и да извърши смяна в своя състав, след като се оказа, че Тибо Куртоа няма да може да доиграе срещата. От ухото на белгийския страж се забеляза кървене, поради което и той светкавично бе заменен от Петър Чех. Малко преди това пък се стигна до любопитен момент край страничната линия, където Жозе Моуриньо и Арсен Венгер се сдърпаха сериозно заради грубо влизане в краката на Алексис Санчес.

4117211

Резултатът на "Стамфорд Бридж" бе открит в 27', когато домакините получиха и правото да изпълнят дузпа. Лоран Косиелни не прецени добре действията си и фаулира Еден Азар в наказателното поле на Арсенал, което и доведе до наказателен удар в полза на домакините. Зад топката застана самия Азар, който технично прати Шчесни в другия ъгъл и реализира за 1:0.

Макар и току-що влязъл в игра, в 30' Петър Чех трябваше да припомня, защо дълги години бе неизменен №1 на вратата на Челси. Санти Касорла намери Уилшър на удобна позиция за стрелба, но Чех се намеси светкавично и не позволи на "десетката" да отправи удар в очертанията.

4117226

До почивката двубоят се успокои, като и двата тима не успяха да застрашат по-сериозно вратата на своя съперник. Най-дискусионната ситуация пък стана факт в 45', когато бранителят на Арсенал Калъм Чембърс можеше да бъде изгонен от игра. Младият защитник фаулира Андре Шюрле в опасна близост до вратата на своя тим, но реферът Мартин Аткинсън се смили над него и реши да не му показва донякъде заслужен втори жълт картон.

Арсенал стартира уверено втората част, опитвайки се да притисне своя домакин. В 50' топката се озова в краката на Санти Касорла, но ударът на испанеца премина встрани от рамката на вратата.

4117231

Четири минути по-късно "топчиите" оцеляха, след като Войчех Шчесни изби топката в тялото на Диего Коста, но за късмет на полския страж, таранът на Челси не успя да отиграе кълбото в последствие. Малко след това пред вратата на гостите отново стана напрегнато, а Матийо Фламини можеше да си отбележи автогол след остро центриране на Азар.

Двадесет минути преди края и двамата мениджъри извършиха първи промени в своя състав, като Жозе Моуриньо усили халфовата си линия, вадейки от игра Андре Шюрле за сметка на Джон Оби Микел. Арсен Венгер пък потърси освежаване в предни позиции, а Алекс Окслейд-Чембърлейн зае мястото на Санти Касорла.

В 76' гостите оставиха празно пространство за Диего Коста, което и за малко не завърши с второ попадение в тяхната врата. Бразилецът с испански паспорт напредна отляво на атаката и предостави топката за Еден Азар, чийто мощен удар от близка дистанция обаче премина над гредата.

Всичко на "Стамфорд Бридж" сякаш приключи в 78', когато Челси успя и да удвои своята преднина в резултата. Добре познатата комбинация Фабрегас - Диего Коста отново сработи перфектно, а испанският плеймейкър намери централния нападател на "сините" зад отбраната на Арсенал. Коста от своя страна хладнокръвно прехвърли излезлия напред Войчех Шчесни и доближи максимално Челси до крайния успех в дербито - 2:0.

Попадението на Диего Коста съвсем обезвери футболистите на Арсенал, които така и не успяха да затруднят защитата на Челси в остатъка до края на сблъсъка. "Топчиите" можеха да завършат двубоя и с човек по-малко на терена, но Мартин Аткинсън пожали Дани Уелбек за безумно негово влизане в краката на Сеск Фабрегас.