Челси унищожи Суонси и дръпна на Ман Сити (ВИДЕО)

За първи път през 2015-та година Челси постигна втори пореден успех в английската Висша лига, след като по безкомпромисен начин разпиля Суонси като гост с 5:0 и поне временно увеличи аванса си на върха във временното класиране на пет точки пред шампиона Манчестър Сити.

„Сините“ от Лондон се развихриха през първото полувреме на стадион „Либърти“ и нанизаха четири безответни гола на безпомощните си домакини, като преднината им още към този момент можеше да бъде поне двойно по-убедителна, ако играчите в авангарда бяха по-прецизни.

С безапелационния си успех Челси увеличи актива си на 52 точки – 5 повече от Манчестър Сити, които в неделя от 18 часа българско време приемат Арсенал в дербито на 22-ия кръг. Суонси с 30 пункта остава 9-ти в таблицата, като няма успех вече в четири поредни двубоя, а от Челси пада за пети последователен път. Загубата е трета за „лебедите“ на стадион „Либърти“ през този сезон.

Оскар откри резултата след 47 секунди игра, след като получи празно пространство пред дъгата на наказателното поле и с премерен изстрел по земя прати кълбото покрай плонжа на вратаря Лукаш Фабиански – 0:1.

Бразилецът вече има три попадения (включително второто му по-късно срещу Суонси) и пет асистенции в последните си девет изяви във Висшата лига, като до почивката още на два пъти можеше да разочарова домакините, но в първия случай вратарят отрази, а във втория изстрелът по диагонала отляво в пеналтерията мина на около метър от гредата.

За втори път този сезон Челси вкарва в рамките на първата минута – Коста откри резултата в 35-ата секунда срещу Евертън през август 2014-та и даде тон за разгрома с 6:3 на „Гудисън парк“.

Вторият гол бе истински шедьовър по отношение на изработката, защото Франсеск Фабрегас направи двойни подавания на късо разстояние с Уилиан и Оскар, преди с едно докосване да изведе сам срещу вратаря в наказателното поле Диего Коста. Бразилецът с испански паспорт бе оставен непокрит и нямаше как да сбърка от идеалното положение, като в 20-ата минута покачи на 0:2.

С головия си пас Фабрегас стана първият играч в историята на Висшата лига с поне 15 асистенции в два различни сезона, като още преди този мач вече бе направил повече ключови подавания отколкото който и да е футболист през миналата кампания – тогава лидер в това отношение бе Стивън Джерард с 13 за Ливърпул.

Коста в 34-ата минута се възползва от груба грешка в защитата на Суонси и получи топката „на тепсия“ пред малкото наказателно поле след невнимателен пас назад, благодарение на силната висока преса на „сините“. Голмайсторът на Челси не сбърка и в този случай, за да увеличи преднината на тима си на 0:3 и своята голова сметка през сезона на 17.

Лидерът по попадения във Висшата лига асистира на Оскар 120 секунди по-късно за 0:4, с което гостите съвсем обезсмислиха доиграването на срещата. Статистиката показва, че за 117 игрови минути срещу Суонси Коста има пет попадения и едно голово подаване.

Благодарение на втория гол на Оскар пък Челси си осигури аванс от четири чисти гола още до почивката, което на „сините“ не се бе случвало от разгрома над Арсенал с 6:0 през март 2014-та година.

Само веднъж в 44-те случая във Висшата лига, които отбор се оттегля на почивката с преднина от четири попадения, въпросният тим не стига до крайния успех – Арсенал срещу Нюкасъл (4:4) през 2011-та година.

До подобен феномен не се стигна на „Либърти“, като в 80-ата минута след подаване на Бранислав Иванович Андре Шюрле, който 4 минути по-рано бе заменил Уилиан, наниза 5-ия гол в мрежата на Лукаш Фабиански – 0:5.

Въпреки отличното представяне на Кюрт Зума срещу Нюкасъл миналата седмица, Гари Кейхил се завърна сред титулярите в сърцето на ариегарда като партньор на Джон Тери, който изигра своя мач номер 649 за Челси и застана еднолично на трето място във вечната клубна класация по този показател.