Брилянтен Григор Димитров обърна Бердих за изравнен рекорд

снимка: atpworldtour.com

Григор Димитров записа поредната си блестяща победа в тениса, след като на турнира в Рим стигна до пълен обрат и победа с 6:7 (3), 6:2, 6:2 срещу Томаш Бердих в мач от осминафиналите.

Първият сет почна слабо за Димитров, който допусна много неточности от бекхенд, а Бердих реализира и ранен пробив. Гришо обаче се съвзе и изравни за 5:5, а в тайбрека поведе с мини пробив за 3:1. Нивото на играта му обаче спадна сериозно и чехът реализира 6 безответни точки – 7:6 (3).

Във втората част Димитров се реваншира за грешките си и буквално отвя Бердих, реализирайки два пробива, а освен това изпусна и още един пробив – 6:2 и решаващ трети сет.

Двамата почнаха с уверени сервис-геймове, но при 2:2 Григор стигна до две точки за пробив и реализира втората. Последва нова тежка част, но Димитров успя да спаси брейк-пойнт, а след това да затвърди пробива си.

Това се оказа решаващо, като българинът имаше 4 точки за пробив при следващото подаване на Бердих, който собственоръчно предаде гейма и мача с двойна грешка – 5:2, а след това и 6:2 за крайното 2:1 в полза на българина.

Благодарение на третата си победа над Томаш Бердих Гришо стигна до втория си четвъртфинал на турнир от ATP 1000, като в спор за полуфиналите ще срещне Томи Хаас, който поднесе другата изненада днес и спечели срещу Станислас Вавринка.

За победата си днес пък Димитров взе над 60 хиляди евро от наградния фонд, както и 180 точки за световната ранглиста, които ще го приближат максимално до крайната цел – влизане в топ 10.

Първи сет

Димитров започна вихрено и записа два уинъра от форхенд и ас, с които взе първата част на 15 - 1:0. След няколко грешки на Гришо от бекхенд и гейм на 0 Бердих изравни - 1:1. Грешките на българина продължиха, като бекхендът му беше много неефективен. При 30:40 пък от форхенд Димитров прати топката в аут и допусна пръв пробив - 1:2.

Григор се опита да върне бързо пробива, като на три пъти стигна до 40 равни, но стабилната игра на Бердих от основната линия не му позволи да стигне до точка за пробив - 1:3. С два аса, атака при мрежата и уинър от форхенд Гришо намали до 2:3 след гейм на 15. Бердих отговори подобаващо с гейм на 0 за малко повече от минута. След нова размяна на бързи геймове резултатът стана 3:4.

Димитров се отчете с няколко отлични ретура, но проблемите му от бекхенд продължиха и при 30:30 той пропусна шанс да стигне до точка за пробив - 3:5. С нов силен сервис-гейм българинът намали до 4:5, а след това стигна до 15:40 в подаването на Бердих след силна защита. С форхенд Бердих отрази едната точка за пробив, но след това прати топката в аут - 5:5, а минута по-късно и 6:5 след гейм на 0.

С леки затруднения Бедрих взе своето подаване на 30 и двамата почнаха тайбрека. Грешка от бекхенд на Бердих даде първи брейк пойнт за Гришо, но на свой ред той допусна двойна грешка. Това разклати увереността на Димитров, който допусна два поредни мини пробива за 3:6 и чехът успя да затвори тайбрека на 3.

Втори сет

Гришо почна отлично втория сет, след като стигна още при първото подаване на Бердих до две точки за пробив. Димитров издържа на атаките на чеха и с втората си възможност успя да пробие. Бедрих имаше точка да върне бързо пробива, но хасковлията показа нерви, изравни за 40:40 и след това успя да си спечели сервис-гейма - 2:0.

При 3:1 в своя полза Григор поведе с 0:30 и след грешка не успя да стигне до 3 брейк пойнта. Все пак Бердих прати топка в аут за 15:40, а в следващото разиграване българинът атакува при мрежата и реализира уинър за 4:1.

Последва безпроблемен сервис-гейм за Димитров, който продължи на високи обороти и се добра до сет пойнт при подаването на Бердих. Гришо не успя да реализира и Бердих записа 2-и гейм в своята сметка, но българинът взе своето подаване на 30 и спечели сета - 1:1.

Трети сет

Двамата тенисисти почнаха пределно концентрирани, записвайки по един гейм на 0. Увереността им продължи, като пръв Бердих записа точка в подаването на противника, но само една - 2:2.

Димитров обаче пое инициативата в 5-ия гейм, като с две уверени атаки стигна до две точки за пробив при 15:40. Първата беше защитена от Бердих с атака при мрежата. Последва дълго разиграване, в което Димитров се подхлъзна, а чехът се опита да пусне къса, но прати топката в мрежата - 3:2.

Последва много тежък гейм за Гришо, който допусна да се стигне до брей-пойнт за Бердих, но се защити с брилянтен удар по правата, а след това натисна от основната линия, стигна до предимство и с директна точка от сервис поведе с 4:2

Ефективността в играта на Димитров продължи да е висока, като дори стигна до цели четири точки за пробив. Гришо не успя да се възползва от първите три, но при четвъртата Бердих допусна двойна грешка - 5:2. Бердих стигна до 30:30 в следващата част, но Димитров запази самообладание, спечели следващото разиграване и завърши с ас - 6:2 и четвъртфинал за българина.