Бой срещу Ботев осигури на Литекс място в топ 3

снимка: pfclitex.com

Литекс остана в борбата за второто място в А група, след като разби селекцията на Ботев (Пловдив) с 3:0 на Градския стадион в Ловеч, гарантирайки си участие в Европа през следващия сезон.

Домакините имаха пълен контрол върху срещата, който беше осигурен от Симеон Славчев с гол още в 7'. 6 минути преди края Вилмар Джордан реализира много красиво попадение, а крайното 3:0 беше оформено отново от нападателя в 68'

Така два кръга преди края Литекс е на 3-о място с 69 точки, като изостава от ЦСКА само с 1 точка. Освен това "оранжевите" си гарантираха минимум 3-о място, след като разликата с Ботев вече е 5 точки, а пловдивчани имат само един мач до края на сезона.

Това означава, че Литекс е последният евроучастник на България през следващия сезон. Другите са Лудогорец (Шампионска лига), Ботев (Пд) и ЦСКА (Лига Европа).

"Канарчетата" ще трябва да се задоволят най-вероятно с 4-ото място, но все пак имат шанс за трофей през сезона, тъй като ще играят във финала за Купата на България срещу Лудогорец.

Мачът нямаше как да започне по-добре за Литекс, след като отборът притисна Ботев в собствената му половина, а само 7 минути след началото на мача резултатът беше открит.

Момчил Цветанов центрира отлично отдясно, а Анисе Абел беше оставен сам срещу Симеон Славчев, а българският национал с глава безпроблемно даде аванс на ловчанлии - 1:0. Последва ново отлично центриране в пеналта на гостите, но Стаховяк беше на място и успя да избие.

"Канарчетата" определено не очакваха толкова бърз гол и не успяха да реагират, а Асприля и Джордан изпуснаха удобни положения да покачат резултата. От своя страна Ботев се отчете единствено с неточен удар на Ромарио.

По-добрите действия на домакините дадоха резултат в 39', след като Джордан беше изведен в наказателното поле от Славчев, а нападателят овладя умело на гърди, финтира Бенга и с топовен удар направи Стаховяк безпомощен - 2:0.

След почивката Огнянов влезе в игра на мястото на Анисе в опит на Станимир Стоилов да изнесе играта на своите по-надпред, но ловчанлии нямаха проблем с парирането на атаките на Ботев.

В 68' пък Литекс реши всичко в срещата, като при бърза атака Руменов намери Цветанов сам отляво, а младежкият национал пусна извеждащ пас за Вилмар Джордан, който засече добри и реши всичко в мача - 3:0.