Ботев Пд с жестока издънка срещу съименика от Враца

Стефан МАРКОВ

Ботев стигна само до 1:1 срещу съименика си от Враца в Пловдив. "Канарчетата" изиграха най-слабия си мач от старта на сезона. Най-вече като поведение и липса на живец в играта. Дори при фиаското в София срещу Левски "жълто-черните" демонстрираха повече ищах.

Проблемен е и моментът, в който Ботев се издъни. Точно сега всички бултраси очакваха любимците им да дръпнат с 5 точки на Берое и 6 на Черно море, за да си улеснят битката за четвъртата позиция, която дава право на бараж за евротурнирите. Именно заради това по време и след мача запалянковците бяха меко казано изнервени, ядосани и много сърдити от поведението на Тошко Неделев и компания. Дори латино атмосферата, създадена от Трибуна Юг, не събуди заспалите футболисти в жълто и черно.

Базата в Коматево бе пълна на 95 процента и хората тръпнеха в очакваше на хубава продукция срещу един от аутсайдерите в елита. Вместо това врачани от началните минути поеха инициативата и стигнаха до опасни слизания към Кайзер. Така изненадващо в 19-ата минута Еберт Кардосо направи глупав фаул. От центрирането на сина на фолк певачката Малина Симеон Мечев се възползва защитникът Мартин Кавдански, който с глава вкара за ужас на ботевистите.

Реакцията на домакините обаче бе мигновена. Завърналият се в състава Вутов подаде чудесно към Васил Шопов, който не се поколеба и от 10-12 метра наниза гол за 1:1.

Ботев не успя да използва този импулс от бързото изравняване и до края на частта не си реализира шансовете. Усещаше се вялост в играта на тима и видимо подценяване на гостите.

Врачани изпуснаха да поведат в началото на втората част. После "канарчетата" получиха страхотна възможност да решат всичко, макар и незаслужено на фона на показаното. В 56-ата минута Мариян Иванов спря топката с ръка и съдията посочи дузпа и изгони провинилият се заради втори жълт и респективно - червен картон. Останаха съмнения дали нарушението не е извун наказателното поле.

От дузпата Неделев подходи несериозно и вратарят Колев спаси анемичния му удар.

Ботев все още имаше цялото време на света да подчини 10 играчи на съименика си, но не би. Много брак в играта на подопечните на Ники Киров изнерви до краен предел бултрасите. Еднотипни атаки с дълги подавания и лутане в сгъстената защита на Враца не доведоха до нещо повече от 2-3 разбърквания. Почнаха да се чуват дюдюкания и викове "горчиво".

Сюрпризиращо гостите имаха по-чистите положения, но Кайзер бе на мястото си. В най-шокиращата ситуация Кристиан Димитров се спъна и подари топката на съперник, който бързо стреля от центъра, но стражът от Полша с акробатично спасяване запази ремито за Ботев.

След мача феновете си говореха с горчивина за случилото се и със сигурност в Ботев трябва да се замислят върху представянето си на терена. И то срещу непретенциозен опонент.

Все пак точката гарантира четвъртата позиция на пловдивчани в началото на плейофната фаза, която стартира след 2 седмици заради пауза за националните отбори, които почват квалификации за Евро 2020.