Борусия М излъга Байерн и го притисна на върха (видео)

Борусия Мьонхенгладбах демонстрира убийствена ефективност и повали Байерн Мюнхен с 3:1 в изтеглен мач от 18-ия кръг на Бундеслигата.

Груба грешка на Мануел Нойер и образцова контраатака позволиха на домакините да се оттеглят с комфортен аванс на почивката на "Борусия Парк", въпреки че изразходиха минимална енергия.

Нойер подари кълбото на спрягания за трансфер в Байерн Марко Ройс, който обаче подписа договор от лятото с Борусия Дортмунд. Въпреки дистанцията от 25 метра, Ройс не се поколеба да стреля моментално и откри резултата в 11-ата минута. В 41-ата минута Патрик Херман бе изпуснат от защитата на баварците и удвои аванса на домакините - 2:0.

След почивката Борусия М направи само една контраатака, но точно толкова беше достатъчно за играчите на Лусиен Фавре, за да направят резултата класически. Ройс пое по лявото крило и изведе Херман сам срещу Нойер и вратарят на Байерн отново бе преодолян - 3:0.

Бастиян Швайнщайгер вкара почетното попадение за баварците, които обаче логично загубиха срещата, след като демонстрираха много колективни грешки в отбрана и липса на въображение в атака.

Така Байерн продължава да бъде лидер в Бундеслигата с 37 точки, но след инкасирането на 5-ата загуба в шампионата, вече има само 1 точка преднина пред Борусия Мьонхенгладбах. Ако Дортмунд спечели гостуването си на Хамбургер в неделя, ще се изравни по точки с баварците на върха.

Първото полувреме се разви изцяло по вкуса на домакините - те успяха да постигнат целта си и дори получиха подарък от вратаря на националния отбор на Германия Нойер.

В 11-ата минута Холгер Бадщюбер върна кълбото на стража си, който го овладя, но вместо да го прати далеч в предни позиции, го насочи право в краката на Ройс. Бъдещото ново попълнение на шампиона Борусия Дортмунд спря топката и без да се замисля го изстреля в мрежата от около 25 метра - 1:0.

Баварците определено бяха изненадани от развоя на събитията и така и не успяха да противодействат до почивката. Дори териториалното им превъзходство сякаш бе предвидено от страна на Борусия, като бранителите на домакините много правилно се изтегляха, за да оставят противниците си в засада.

Редките случаи, в които някой с екип на Байерн си освобождаваше пространство за стрелба, ударът му биваше блокиран от защитник в бяло. В крайна сметка вратарят Марк Андре тер Щеген нямаше поводи да се намесва решително, въпреки че играта се концентрираше по-близо до неговото наказателно поле.

В 41-ата минута перфектна бърза контраатака на Борусия завърши с нов сериозен удар по амбициите на Байерн за победа в мача - Ариен Робен загуби топката в противниковата половина, а Даемс веднага я изнесе напред за Ханке.

Последният моментално подаде към нахлуващия в наказателното поле Херман, чието включване явно не бе предвидено от защитниците на баварците. Херман спокойно овладя топката и със следващото докосване я прати в мрежата на Нойер за втори път - 2:0.

След почивката Байерн наложи по-сериозен натиск и играта изцяло се водеше пред пеналтерията на домакините, което обаче не водеше до чисти ситуации за възпитаниците на Юп Хайнес. Смените на специалиста пък бяха странни, с оглед на факта, че той пусна в игра Давид Алаба и Рафиня, а Луис Густаво се появи принудително заради контузията на Даниел ван Буйтен.

Точно една контраатака (и по-точно едно минаване на центъра) беше достатъчна за Борусия да направи преднината си класическа. В 72-ата минута Ройс получи топката по левия фланг и напредна, след което задържа пред наказателното поле, очаквайки включването на Херман от втора позиция.

Пасът зад защитата на Байерн отново се оказа печеливш, защото бранителите на гостите изпуснаха Херман, който преодоля Нойер с едно докосване и вкара в опразнената врата за 3:0.

Отговорът на тима от Мюнхен не закъсня, но бе плод на стихийния характер на натиска, отколкото на креативни дейтвия в атака - в 76-ата минута след изпълнение на корнер се получи разбъркване в назателното поле на домакините и Швайнщайгер простреля мрежата за 3:1.

До последния съдийски сигнал събитията отново бяха съсредоточени пред пеналтерията на Борусия, но резултатът не бе променен.