Борусия Дортмунд спечели дербито срещу Вердер в Германия

Борусия Дортмунд победи с 1:0 Вердер Бремен като домакин в дербито от 26-ия кръг на Буднеслигата.

Така шампионите се върнаха на пътя на победата, след като в предния кръг стъпиха накриво срещу Аугсбург, завършвайки 0:0 с един от кандидатите за изпадане.

Единственото попадение в срещата отбеляза Шинжи Кагава още в 8-ата минута на двубоя след прекрасна атака на „жълто-черните", завършила с гол с глава на японеца на празна врата.

Благодарение на победата Борусия запазва солидна дистанция от Байерн Мюнхен. Отборът от Дортмунд събра 59 точки в своя актив и води убедително в класирането пред баварците, които имат 51 точки, но и мач по-малко.

Вердер пък продължава с неубедителното си представяне и след като в дълъг период се намираше в топ 4 в момента бременци се намират на 6-о място с 39 точки, което за момента ги оставя в зона „Лига Европа".

Срещата започна много добре за шампионите на Германия, които успяха да поведат още в 8-ата минута. Блашчековски започна атаката за домакините, подаде към Гроскройц, който центрира към далечната греда. Там се беше Гюндоган, който върна към Кагава, който стреля и даде аванс на своя отбор - 1:0.

Голът не спря устрема на Борусия. Левандовски и Гюндоган изпробваха рефлекса на вратаря Миелиц с далечни удари, но резервният вратар на Вердер реагира адекватно и спаси. В 24-ата минута след изпълнение на корнер на Гюндоган можеше да се стигне до нов гол, но удар на Кагава от 16 метра срещна лявата греда на вратата на гостите.

В 35-ата минута последва нова страхотна атака за домакините. Шмелцер проби по лявото крило и центрира в наказателното, където Кел стреля с глава от около 9 метра, но и неговият удар срещна гредата зад Миелиц.

През второто полувреме картината на терена не се промени значително и отново Борусия бе по-активният отбор. В 54-ата минута Бишчек получи топката на дясното крило, центрира в наказателното поле към Левандовски, който обаче бе блокиран от защитник в зелено. Топката обаче попадна в Кагава, но неговият удар от около 6 метра не намери целта.

Борусия продължи да натиска усилено, но така и не идваше вторият гол, който да реши всичко в двубоя. Домакините не оставяха никакви възможности за Вердер, докато Левандовски, Кагава, Гюндоган и Куба пропуснаха изключително удобни положения за своя тим.

Към края на мача домакините леко свалиха темпото и насочиха усилията си в задържането на топката, за да не предоставят възможности за изравнителен гол на Вердер. В игра влезнаха и Перишич и Бендер, които да освежат халфовата линия на Борусия. В добавените три минути от съдията не се случи нищо интересно и домакините се поздравиха с 18-ия си успех през сезона.