Българските състезатели по мотоциклетизъм на писта направиха генерална репетиция на “Серес”

снимка: ROSBK

Близо 20 български състезатели взеха участие в първия кръг на Румънския Супербайк шампионат (ROSBK), който се състоя този уикенд на гръцката писта “Серес”. Надпреварата се проведе в типичния “супербайк” формат - с по едно състезание в двата дни, а нашите момчета направиха генерална репетиция за стартовете на републиканския и балканския шампионат по мотоциклетизъм на писта (10 април, Долна Митрополия), доминирайки в почти всички класове.

Абсолютно българска беше окупацията на челните позиции на клас SSP600, където Боян Бончев (АИТ Рейсинг Тийм, Yamaha) спечели убедително двата старта със солидна преднина. В съботната надпревара пилотът на “АИТ Рейсинг Тийм”пресече първи финалната линия за 16:57.986 минути, а на 4.148 секунди втори се нареди Пламен Петров (Троян Моторспорт, Yamaha), следван от Бойко Божинов (ZedMoto, Yamaha). Във втория старт Бончев завъртя 12-те обиколки за общо време 16:58.936, оставяйки на 0.675 Божинов и на 16.247 Петров. Тук липсата на късмет споходи Илиян Ле (JRC MotorSport), който падна в събота и не стартира във второто състезание в неделя.

4155313

Интересното този сезон е, че източно-европейският шампион в клас F1000 Красимир Михайлов (Троян Моторспорт, Kawasaki) ще кара в по-малкия F600.На “Серес” Михайлов се пробва в SSP600, завършвайки 4-ти в първия старт и 5-ти във втория.

В клас R600 Добромир Добрев (Yamaha) спечели първия старт от ROSBK, финиширайки на 0.235 секунди пред втория Юлдирим Волкан от Турция. Във втората надпревара Добрев завърши трети на 2.915 секунди от първия Богдан Булеандра. Другият българин Мирослав Шопов (Yamaha) зае последното 8-мо място в двата старта.

Петима родни състезатели взеха участие в клас Superbike на румънския шампионат. Това са Пламен Бонев (BMW), Калоян Ангелов (Honda), Антон Николов (Suzuki), Иван Трасиев (АИТ Рейсинг Тийм, Kawasaki) и Алберт Ивайлов (ZedMoto, BMW). Българинът с най-предни класирания тук беше Бонев, който завърши на 7мо и 8мо място двата старта.

С първия кръг от Румънския супербайк шампионат официално завърши предсезонната подготовка на българските състезатели по мотоциклетизъм на писта. Мотоциклетното шоу у нас обаче тепърва започва този уикенд, когато на пистата Долна Митрополия в Плевен ще се проведат първите кръгове на балканския и републиканския шампионат във високоскоростната дисциплина, комбинирани с още по-зрелищните борби в първия старт от европейското по супермотото.