Българските "лъвчета" изпуснаха финала в последните минути

Българският национален отбор по баскетбол за младежи до 20 години записа загуба днешния полуфинал на Евро 2012 Дивизия Б, което се провежда в София.

За съжаление на българските момчета, те допуснаха поражение срещу бойкия тим на Хърватия със 79:85, въпреки че водеха в резултата в 75% от времето. По този начин „лъвчетата" утре ще играят в малкия финал на турнира, където ще се изправят срещу загубилия в срещата Израел - Чехия.

Все пак България успя да постигне главната си цел - от следващата година националите ни до 20 години ще играят в елита на европейските национални отбори.

За пореден път Павлин Иванов, който от новия сезон ще играе за Будочност, бе най-резултатен за България с 19 точки, като към тях добави 5 асистенции и 5 борби. Димитър Димитров и Тодор Захариев пък добавиха по 11. Алекс Симеонов остана с 10, а българите играха без единия от лидерите си Тенчо Тенев.

България показа невероятно комбинативна игра в първите 10 минути, като Нацкин, Димитров и Иванов поведоха състава към разгромна победа срещу Хърватия, след като нашите момчета водеха с 11 точки още след първата част - 24:13.

Хърватите успяха да намалят до 6 точки, но българите веднага направиха разликата 13 точки след хубава серия, завършена от Боянов. За съжаление, вместо да увеличим преднината, тя падна до 9 точки на полувремето - 45:36.

Гостите обаче излезнаха пределно мобилизирани през втората част и след серия от 13:5 успяха да стигнат само до точка разлика, а малко по-късно изравниха при 53:53. Павлин Иванов върна аванса на България, но кошмарът стана пълен в края на частта, след като Хърватия поведе с три точки.

Това стъписа възпитаниците на Любо Минчев, които за отрицателно време допуснаха пасива да се увеличи на 10 точки. Това вдъхна увереност и водени от капитана Иванов българите стигнаха до 2 точки пасив - 79:81 при 21 секунди до края. Точно тогава обаче Иванов сбърка, фаулира грубо играч на гостите, а в крайна сметка Хърватия би с 6 точки разлика.

Феноменален двубой за гостите изигра Хенрик Широко, който завърши с 29 точки и 8 борби.