Българките разбиха с 3:0 гейма Израел като гости

снимка: cev.lu

В мач от четвърти кръг на групите в Европейската волейболна лига за жени България гостува на Израел. Българките успяха да спечелят с 3:0, в отделните части 25:20, 25:21 и 25:7в един много интересен и завързан мач.

В първите два гейма домакините от Израел играха много силно, като се противопоставиха добре на българките, но след смела и силна игра на нашите те успяха да поведат с 2:0. През третия гейм българките излязоха знаейки, че ще победят, докато противника от Израел бе психически съкрушен. Така сравнително лесно нашите успяха да победят и да си гарантират първо място в групата. Двубоят се игра в двореца на спорта "Метроуест" в град Раанана.

За българките двубоя започнаха Диана Ненова, Елица Василева, Таня Събкова, Ева Енева, Христина Русева, Страшимира Филипова и Мария Филипова бе либеро. Домакините от Израел треньора Ари Селинджър избра: Татяна Фраге-Гербер, Анна Великий, Инеса Висотский, Рон Понте, Анна Фахри, Татяна Артменко и с либеро Адва Зинобер.

Началото на мача бе много равностойно, като разликата като цяло бе около 1-2 точки. Лидерството бързо преминаваше от ръцете на българките, към това на противничките им, но при резултат 17:16 за нашите, те успяха да задържат разликата, като дори започнаха да трупат актив. Натискът на "лъвиците" , както и доброто посрещане успяха да доведат до преднина от 3 точки в много решителен момент - 22:19. От там до края на гейма нещата изглеждаха лесни, като нашите успяха да пречупят домакините и да спечелят при резултат 25:20. Сета продължи 28 минути, като българките успяха да покажат своите силни страни.

Вторият гейм започна отново с изравнени сили, като до първото техническо прекъсване, дошло при резултат 8:7 за Израел, домакините имаха леко предимство. Веднага след подновяването на играта нашите момичета успяха да се стегнат и взеха две бързи точки правейки резултата 9:7. От там до края нашите започнаха да мачкат домакините, като достигнаха до невероятните 7 точки разлика при резултат 18:11.

Но в този момент нашите момичета се отпуснаха и допуснаха резултата да бъде изравнен при 19:19. Те пропуснаха възможността лесно да поведат с 2:0, като вместо това допуснаха глупави грешки и трябваше да се борят жестоко за да останат в гейма. Но след като Драгутин Балтич неколкократно се скара на момичетата, те се стегнаха и си върнаха преднината. Те успяха да спечелят и втория гейм, като го затвориха при резултат 25:21.

В третия гейм българките започнаха със сериозно психическо предимство, като успяха бързо да поведат в резултата. При първото техническо прекъсване нашите водеха с 4 точки- 8:4. От там насетне нещата потръгнаха много добре за гостите, които успяха да направят много сериозна разлика- цели 11 точки при резултат 17:6.

Българките играеха прекрасно, като се справяха във всички елементи от играта, нещо с което Израел не можеше да се похвали. Домакините паднаха много сериозно психически и започнаха да правят грешки от които нашите се възползваха. След като натрупаха тази колосална разлика нашите се успокоиха и просто чакаха края на мача. Но инерцията на нашите, както и ужасяващите грешки на домакините направиха нещата още по-лесни, свидетелство за това е нарастването на разликата до 16 точки при резултат 23:7 за България.

Тази победа гарантира на нашите момичета, че два кръга преди края на груповата фаза от Европейската лига те ще са на първо място в нашата група Б. Нашите събират актив от 20 точки, като оставят Чехия на две точки зад себе си. Израел остава на последно място в групата с 4 точки, а Унгария е със 6.

Следващия мач на българките е на 24 този месец, като тогава ще приемем Унгария. В последния кръг България ще домакинства на основния си противник в групата Чехия, в сблъсък, който най-вероятно ще предопредели кои отбор ще завърши на първо място в групата.