България загуби драматично от Германия с 2:3 гейма, но запази второто място

снимка: fivb.org

България записа много драматична и изключително инфарктна загуба над тима на Германия с 3:2 гейма (18:25, 20:25, 25:18, 25:17 13:15). „Лъвовете" губеха с 0:2 гейма, но след много мощен щурм в последните две части успяха докарат двубоя до тайбрек. Нашите разчитаха и на солидна подкрепа в залата в Бремен, където много българи развяваха трикольора и викаха за победа.

Цветан Соколов бе най-резултатен в двубоя, реализирайки 33 точки. Матей Казийски добави още 11 точки. Теодор Тодоров се отчете с 8 точки, а Тодор Алексиев с 6. Йохан Шопс бе най-добър за немците като отбеляза 20 точки. Маркус Боме добави 13 точки.

Въпреки загубата българите заемат второто място в класирането на група B на Световната лига с 10 точки, докато Германия са трети със 8 точки. Утре от 19:00 часа е последният ни двубой срещу тима на Германия.

Радостин Стойчев заложи на стартов състав Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Матей Казийски, Валентин Братоев, Цветан Соколов и Владислав Иванов (либеро).

Германия поведе в първия гейм с 6:3 след добра блокада срещу Цветан Соколов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за домакините. След грешка на Андрей Жеков преднината на немците стана пет точки за 12:7. С добра игра на Шопс немците стигнаха до 16:12. При резултат 18:13 Валентин Братоев получи неприятна контузия и напусна игрището. Последва нова серия на домакините и 23:16, като краят на гейма дойде при 25:18.

В началото на втората част успяхме да поведем с 4:3, но после 4 поредни точки за Германия и резултата стана 7:4. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за немците. Нашите успяха да стигнат до 22:20, но след това немците хванаха на блок Тошко Алексиев за 24:21 и в крайна сметка 25:21.

Третата част започна по-равностойно като си личеше по-стабилна игра в нашия състав. След добра игра и два аса на Соколов нашите изравниха за 7:7. После Соколов с единична блокада срещу Кром донесе точка за 11:11. След това с атака на Казийски българите поведоха в резултата. Може би това бе преломният момент в срещата, когато играта на българите потръгна и те заиграха много по-сигурно.

Раул Лозано взе прекъсване за отбора на Германия, но това не помогна на домакините защото България направи още две поредни точки за 14:11. Последва ново прекъсване за Лозано и 14:12 след атака на Кром. Радо Стойчев реагира мигновено и взе прекъсване, което се оказа много успешно и сервиза на Бьоме бе в аут. С добра игра на Казийски и Соколов поведохме със 17:12. Немците се напънаха за 19:16, но с атака на Тошко Алексиев поведохме с 20:16. Играта на нашите вървеше и те затвориха лесно гейма с 25:18.

Четвъртата част започна точка за точка и България водеше с 8:7 на първото техническо прекъсване. Немците се разконцентрираха и допускаха грешки. Така България поведе с 12:8 и Раул Лозано взе прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при 16:11 за България, а Виктор Йосифов с единична блокада изведе нашите за 18:12. Постепенно натрупахме преднина до 20:13 и нямахме проблеми да затворим гейма за 25:17.

Тайбрека започна точка за точка. При 4:3 след много продължително разиграване Цветан Соколов спечели точката за 4:4. Резултатут в тайбрека вървеше точка за точка и въпреки съдийските отсъждания в полза на домакините българите поведоха с 8:7. Немците поведоха с 10:9 след много добър сервиз на Кром.

Радостин Стойчев реагира веднага и взе прекъсване, което доведо до 10:10. След атака на Тодоров в аут Германия поведе с 12:10. При 13:11 след дълго разиграване немците успяха да изтръгнат точката с големи усилия за 14:11. Цецо Соколов рискува и изпрати страхотен сервиз за 14:13. Цецо рискува и заби топката в мрежата за 15:13.

Утре от 19:00 часа е вторият ни двубой от гостуването в Германия.