България vs Русия - вижте битките през последните 6 години

снимка: fivb.org

Преди мача България - Русия на полуфиналите от Олимпиадата ви предлагаме ретроспекция на знаменитото съперничество между тези две волейболни сили през годините до 2006-та назад.

Справката на Sporta.bg показва, че през последните 6 години неизменно се намира квалитетен турнир, на който "лъвовете" и "сборная" да премерят сили, като съотношението между победите е изразено в полза на "братушките".

За последно в официален мач България и Русия се изправят един срещу друг в интерконтиненталната фаза на Световната лига 2011. Тогава и двете страни прогресират към Финалната шестица - „сборная" като лидер в групата с 31 точки, а „лъвовете" като най-добър втори отбор с актив от 22.

Русия ни побеждава 2 пъти с по 3:0 като домакин - 25:15, 25:20 и 25:18 в първия мач, докато вторият е по-оспорван и завършва 25:14, 27:25 и 25:20.

В София волейболистите ни побеждават с 3:1 след 25:22, 18:25, 30:28 и 25:20, но вторият мач е загубен с 2:3 - 14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15.

Същата 2011-та година се провежда Европейско първенство в Чехия и Австрия, като „сборная" елиминира трикольорите ни след 3:1 победа на четвъртфиналите. 22:25, 25:19, 25:18 и 25:19 за момчетата на Владимир Алекно, които превъзхождат „лъвовете" на игрището.

На Световното първенство през 2010-та година двата тима се срещат разочаровани в спор за разпределяне на местата от 5-то до 8-мо. „Сборная" отново печели с 3:1 след 25:20, 26:24, 20:25 и 25:23.

В Световната лига през 2009-та година двата отбора са в една група от интерконтиненталната фаза. Като домакини „братушките" ни бият с 3:0 във втория мач (22, 18, 22), но предния ден ние ги наказваме с 3:1 (29, -16, 23, 20).

На българска земя обаче ядем бой - два пъти по 0:3 във Варна след 25:21, 29:27, 26:24 и 25:21, 25:22 и 25:21.

За последно през 2009-та година на Европейското първенство двата тима са съперници на толкова напреднала фаза от турнир - а именно „малък финал" за бронзовите медали. България го печели убедително с 3:0 и се окичва с последния си засега комплект отличия.

„Лъвовете" на Силвано Пранди бият „сборная" с 25:18, 26:24 и 25:21, след като преди това са паднали от тях с 0:3 (21, 19, 25) в четвъртфиналните групи на надпреварата, но това не се оказва фатално.

Олимпийските игри в Пекин през 2008-ма не са период, който трябва да си спомняме - тогава обаче отпадаме на 1/4 финалите именно от Русия. "Братушките" ни бият с 3:1 и по този начин трябва да се задоволим с петото място.

Друга знаменита победа (освен тази за бронза през 2009-та) безспорно е тази на Световната купа в Япония през 2007-ма година, която фактически ни класира за Олимпиадата в китайската столица. Тогава мачът се играе в Токио и е част от четвъртата финална фаза на турнира, като се явяваше най-важен за "лъвовете" и те не разочароваха привържениците си.

3:2 за България след (25-21, 23-25, 25-22, 22-25, 15-12) и в крайна сметка следващите протоколни победи с 3:0 над Аржентина и с 3:1 над Япония ни нареждат на трето място в класирането с 20 точки - колкото има вторият Русия и 1 по-малко от лидера Бразилия.

През 2007-ма година в Световната лига се класираме за Финалната шестица и сме в тежка група заедно с Русия и Бразилия. Бием "селесао" с 3:2 гейма, но губим тежко с 0:3 (23-25, 21-25, 21-25) и оставаме на трето място в класирането, въпреки че и трите отбора записват по 1 победа и 1 загуба.

През великолепната за нас 2006-та година в Световната лига успяваме да стигнем до самия полуфинал след чудесни победи с по 3:0 над Бразилия и Италия във Финалната шестица, но губим от Франция преди последния мач.

За третото място спорим познайте с кого - Русия - която ни бие категорично с 3:0 (20-25, 19-25, 19-25).

На Световното първенство в Япония през 2006-та се разминаваме със "сборная", защото те играят за 5-8 място в елиминациите, докато ние отиваме на полуфинал.

Днес отново се изправяме срещу този неудобен за нас съперник, но този път гледаме далеч по-оптимистично към дуела с една от великите сили на световния волейбол, защото за първи път от 1980-та година насам България е на олимпийски полуфинал!