Българите в Лондон днес

снимка: fivb.org

Продължава с пълна сила участието на българските олимпийци в Лондон, като днес е най-важният ден от Игрите за много наши състезатели - волейболистите, ансамбъла по художествена гимнастика, Силвия Митева, Петър Стойчев, Тервел Пулев, Радослав Великов и Кирил Терзиев започват похода си към медалите.

От 14:00 часа българско време започва надпреварата в маратонното плуване на 10 км, като на финала ще се състезава Петър Стойчев.

Българската надежда в тази дисциплина не искаше да заминава за Лондон с пожелания за медал, тъй като желаеше да е по-освободен и просто да търси добро класиране за себе си и за родината.

Петър Стойчев е постигнал почти всичко в плувния маратон, но на Олимпиада има единствено 6-то място, като самият той заяви, че подобно подреждане и в Лондон ще го задоволи.

Маратонът ще протече в 6 обиколки по 1 миля в изключително мръсни води, където плуват патици и лебеди, а водата е дълбока около 2.5 метра. Треньорът на Стойчев Красимир Туманов също сподели на излитане за английската столица, че класиране в топ 8 ще бъде успех за българина.

Вчера Станка Златева стигна само до сребърния медал в свободната борба до 72 кг, което беше прието от самата нея като личен провал, но България отново ликуваше с първата си сребърна медалистка от Лондон 2012.

От 15:00 часа днес започват „свободняците" в мъжките категории - при 55-килограмовите Радослав Великов започва от квалификациите срещу таджикистанеца Николай Ноев. Евентуален успех праща българина срещу победителя от другата квалификация Ибрахим Фараг Абделкаим (Египет) - Владимер Кинчегашвили (Грузия), осминафиналът ще почне в 16:00 часа.

Точно в 16:00 пък в категория до 74 килограма пък Кирил Терзиев се класира направо на осминафинал и ще срещне иранеца Садег Саед Гударзи. Ако спечели схватката, българският представител ще играе или със Сослан Тигиев (Узбекистан) или с Олег Моцалин (Гърция).

В 14:00 часа Силвия Митева отново ще излезе на сцената на „Уембли Арина", за да продължи с квалификацията си в многобоя. Вторият ден на пресявките предлага съчетания първо с бухалки, а след това с ленти.

Митева е на шесто място във временното класиране след вчерашния ден, когато се представяше с обръч и топка.

Ансамбълът ни по художествена гимнастика също ще прикове погледите ни към телевизорите, като българските грации следва да изпълнят програмата си с три ленти и две бухалки, като вторият ден на квалификациите започва от 16:50 часа.

Вчера момичетата на треньорката Илиана Раева заеха четвърта позиция във временното класиране и останаха зад фаворитките Русия, Италия и Беларус.

От 17:00 часа започва най-важният мач за българския национален отбор по волейбол през тази година, а и с вероятност в цялата история на този спорт в страната ни. Трикольорите ни се изправят срещу стария си познайник Русия в полуфиналната битка от волейболния олимпийски турнир в „Ърлс Корт".

Треньорският тандем Найден Найденов и Камило Плачи вчера цял ден търсеше слабите места на „сборная" и подготвяше тактиката за очертаващия се велик дуел. Да стискаме палци на българските „лъвове" в похода им към финал на Олимпиада!

От 17:30 часа Тервел Пулев отново ще ни накара да го аплодираме, когато излезе на ринга в тежката категория до 91 килограма и ще спори за място на финал в боксовата надпревара. Българинът вече си е гарантирал поне бронзов медал, но ще иска да участва в последния мач на дебютните си Игри.

Съперник на Тервел Пулев е украинецът Олександър Юсик, който е първи поставен в схемата на турнира.

Другият полуфинал противопоставя азербайджанеца Теймур Мамадов срещу италианеца Клементе Русо.

Нека пожелаем само положителни емоции пред малкия екран с българското участие на Олимпийските игри днес и дано утре и вдругиден да имаме още поводи за усмивки покрай родните състезатели в Лондон 2012!