България трябваше здраво да се потруди за втората си победа на Евроволей

снимка: cev.lu

Отборът на България постигна втора поредна победа в група А на Евроволей 2015 като трудно стигна до успеха над Чехия с 3:2 (19:25, 25:20, 16:25, 25:19, 15:9). След този успех играчите на Пламен Контстантинов се изравниха на върха в групата с Холандия, като двата тима имат актив от 5 точки и утре в спор помежду си ще излъчат победителя, който ще се класира за 1/4-финалите на Стария континент.

Първи гейм:

Първият гейм започна равностойно и резултатът се запази до първата техническа пауза, която сънародниците ни взеха с 8:7, като "лъвовете" успяха на три пъти да направят точкова блокада срещу атаките на Чехия. След паузата обаче гостите дръпнаха в резултата и поведоха с 13:8 след добро изпълнение на сервис, което не позволяваше на нашите да организират атака. До втората техническа пауза чехите дори увеличиха аванса си до 16:9 след нова порция български грешки на посрещане и начален удар.

Постепенно играчите на Пламен Константинов опитаха да се върнат в гейма и намалиха резултата след добра серия сервиси на Виктор Йосифов - 20:14. Това обаче не бе достатъчно и заслужено Чехия спечели първата част след 25:19.

Втори гейм:

Втората част също започна равностойно, но до 4:4, когато съперниците ни отново дръпнаха с три точки и запазиха аванса си до техническата пауза - 8:5. Българите изоставаха сериозно при 13:8, но успяха да изравнят преди втората техническа пауза. Все пак чехите върнаха част от аванса си за 16:14.

След паузата момчетата на Пламен Константинов направиха три успешни атаки и обърнаха резултата в своя полза - 17:16, като това накара треньора на гостите Зденек Шмейкал да вземе таймаут. До края на тази част сънародниците ни не успяха да стабилизират посрещането си, но за сметка на това действаха добре в защита и нападение, което доведе до изравняване на геймовете след 25:20

Трети гейм:

Третият гейм започна ужасяващо за България, след като противника ни поведе с 4:0, като кулминацията бе четвъртата точка, която бе направена от либерото на Чехия Мартин Кристоф, който прехвърли топката с пас отгоре. До първата техническа пауза авансът на гостите се увеличи и двата отбора се оттеглиха от игрището при резултат 8:3. Играта на "лъвовете" бе много далеч от тази, която показаха снощи срещу Германия и това си личеше при резултата. Посрещането продължаваше да тормози "трикольорите" и до втората техническа пауза изоставахме с 16:7. Българите стопиха аванса на Чехия до 18:12, но последваха нови две точки и отново 8 пункта аванс за играчите на Шмейкал.

До края на гейма Чехия запази аванса си и след успешна атака от зона две, те спечелиха третата част и поведоха с 2:1 гейма.

Четвърти гейм:

Четвъртата част започна оспорвано и при 3:3 се стигна до видео повторение, при което българите се оказаха прави, което вбеси треньора на гостите и той заслужено бе "награден" с жълт картон. Последва обаче нов спад в играта ни и за пореден път гостите излезнаха напред в резултата след 8:6. Последва добра серия от начални удари на Тодор Алексиев, която помогна на тима ни да излезе напред в резултата при 10:9. До втората техническа пауза момчетата на Пламен Константинов продължиха да трупат аванс и в крайна сметка измъкнаха частта след 25:19 и докараха нещата до тайбрек.

Пети гейм

Решителната част започна прекрасно за "лъвовете", които поведоха с 2:0 след грешка в редиците на Чехия и мощна атака на Мирослав Градинаров от зона едно. България продъжи да трупа аванс и смяната на полетата дойде при резултат 8:3. В последните минути на петата част нашите играеха на нивото, което показаха вчера срещу Германия и това им позволи да натрупат сериозен аванс - 12:5. Краят на срещата дойде след атака в аут от зона четири на гостите.

Вчера "трикольорите" записаха първи успех, като със страхотна отборна игра те победиха брозновия медалист от последното Световно първенство Германия с 3:0.

Тази вечер момчетата на Пламен Константинов излизат за втора поредна победа, тъй като са се прицелили в първото място в група А и имат реален шанс да го достигнат.

България: Георги Братоев, Николай Учиков, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Теодор Салпаров - либеро

хия: Якуб Весели, Радек Мач, Михал Фингер, Якуб Януч, Адам Бартош, Петър Михалек, Мартин Кристоф-либеро