България трябваше да се поизпоти за втората си победа в Световна лига

снимка: fivb.org

Отборът на България победи Куба с 1:3 (19:25, 21:25, 26:24, 23:25) като гост в среща от Втора дивизия на Група С на Световната лига. Момчетата на Пламен Константинов играха силно през целия двубой, което им позволи да запишат първа чиста победа в своята група и да прибавят три точки към актива си.

Втората среща между двата отбора е утре, отново от 03:40 българско време.

Срещата в столицата Хавана започна с две грешки в половината на България и ас за отбора на Куба, което накара треньора Пламен Константниво да вземе ранна почивка. Атака на Теодор Тодоров през центъра и блок на Виктор Йосифов намалиха аванса на домакините. Постепенно "лъвовете" наложиха доминация и с минимален брой грешки успяха първи да стигнат до първото технически прекъсване при 8:6. Първата почивка за Родолфо Санчес дойде при 11:9, тъй като тимът му сбърка три поредни сервиса и помогна на нашия тим да се откъсне в резултата. Атака на капитана Роландо Сепеда и блок на Хавиер Хименес срещу Дани Милушев позволиха на "карибските лъвове" да изравнят при 12:12. Две поредни блокади, съответно на Йосифов и Агонцев и ас на Скримов доведоха нещата до 16:12 при втората техническа пауза. Поредна блокада на Йосифов, единична в центъра, накараха треньора Родолфо Санчес да използва и втората си почивка. Българите успяха да поведат с пет точки при 18:13 и спокойно затвориха гейма при 25:19, като и противниците им помогнаха с нова "порция" грешки от начален удар.

Вторият гейм започна по-спокойно за "трикольорите" и те поведоха с 3:1 след добра серия от сервиси на Ники Пенчев. Последваха добри атаки и от другата страна на мрежата, с главни действащи лица Хавиер Хименес и Роландо Сепеда, като това доведе до обрат в резултата при 5:4. Страхотни сервиси на Тодор Скримов и мощна атака на Пенчев доведоха до 8:7 за България при първото техническо прекъсване. Грешките от сервис на домакините намаляха през втората част и това даде резултат, като те поведоха при 11:10 след добра атака на капитана си Роландо Сепеда от зона две. Кубинците продължиха стабилната си игра в атака и с отигравания от Хименес и Уриерте успяха да стигнат при второто техническо прекъсване до 16:14. Страхотна блокада на Пенчев и Теодор Тодоров, а преди това успешна атака на Дани Милушев доведоха до изравняване на резултата и първа почивка за Родолфо Санчес. Грешка в атака на Хименес позволи на родните национали да поведат с 19:17 и това бе знак за треньора на домакините, който отново поиска таймаут. Три хубави сервиса на Пенчев позволиха на България да "дръпне" с 22:17. До края на гейма момчетата на Пламен Константинов спокойно отиграха създалите се възможности и поведоха с 2:0 след 25:21.

4142663

Третата част започна подобна на първата, с активизация в тима на Куба, който поведе с 5:2 след успешни атаки на Хименес и Сепеда и това накара Пламен Константинов да поиска първи таймаут. Очаквано "карибските вълци" първи стигнаха до техническото прекъсване след 8:6 при успешна атака през центъра на Алдо. Мотивация в тима на Родолфо Санчес доведе до четири точки аванс при 12:8 и Константинов извърши смяна. На терена се появи Мирослав Градинаров, като замени Тодор Скримов. Успешна блокада срещу Дани Милушев, а след това и грешка в нападение на нашия диагонал доведоха до аванс за домакините от шест точки при 15:9. Нова грешка на Милушев, след атака в мрежата спряха играта при резултат 16:10 за второто техническо прекъсване. Българите намалиха до 17:14 след страхотна единична блокада на Теодор Тодоров в центъра и Санчес трябваше да използва почивка. Националите съкратиха още повече аванса на Куба до 19:17 и това доведе до втора почивка за тима на домакините. Любомир Агонцев продължи серията си от сервиси с два поредни аса за 19:19, а Сепеда заби аут атака от втора линия, за да даде преднина на гостите - 20:19. Нов обрат в гейма след успешна атака на кубинския диагонал и 22:21. България бе първият отбор, който стигна до мачбол. Страхотен сервис на Дани Милушев позволи на съотброниците му да организират тройна блокада, която донесе успех за 24:23. Добра защита на Куба позволи на домакините да организират атака, която бе насочена към Сепеда. Той от своя страна игра по блока за 25:24, а при следващата ситуация нещата се развиха по идентичен начин и отново Сепеда с игра по блокадата донесе успеха на тима си в третата част след 26:24.

4142666

Българите започнаха мощно четвъртия гейм и със силен сервис и резултатни блокади успяха да поведат с 4:1. Мощен сервис на Тодор Скримов спечели осмата точка за България и сънародниците ни поведоха с 8:5 при първата техническа пауза. Домакините отново вдигнаха оборотите и със силен сервис на Ориарте и блокада на Ривера стигнаха до 11:9, което ознчаваше почивка за Пламен Константинов. Българите веднага успяха да изравнят след грешка от сервис и атака по правата на Николай Пенчев. Втората техническа пауза дойде при резултат 16:15 за България след страхотно разиграване, завършено от Тодор Скримов с атака по диагонала от зона четири. Играта бе равностойна след 20-та точка до 22:22. Мощна атака на Градинаров, а след това и контра на нашия диагонал доведоха нещата до 24:22. Сепеда отрази първата точка с нова атака от втора линия, но при втората възможност Виктор Йосифов затвори мача с успешна атака през центъра.

Пламен Константинов започна срещата с Любомир Агонцев, Дани Милушев, Николай Пенчев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Теодор Салпаров - либеро.