България спечели промоция за Първа лига след девет победи за Купа Европа

снимка: ivetlalova.com

България зае второто място на Европейското отборно първенство по лека атлетика - Втора лига в Нови Сад, Сърбия. По този начин българските лекоатлети ще се състезават в Първа лига в отборните шампионати през следващите две години.

България изпусна водачеството в края, като почти през цялото време от двата състезателни дена водехме в класирането. Все пак равносметката за нашите лекоатлети е девет спечелени първи места в различните дисциплини от общо 40 старта.

Естония спечели турнира във Втора лига с 218 точки. Българите останаха с 215,5 точки. Следват отборите на Сърбия (188,5), Литва (185), Дания (177,5), Австрия (172), Латвия (147), Словакия (134,5).

Вчера българите записаха шест победи, а днес добавиха още три. Те бяха дело на Ивет Лалова (200м), Венелина Венева (скок височина) и щафетата при жените 4x400 метра.

Чаровната българска спринтьорка Ивет Лалова спечели бягането на 200 метра. Лалова измина разстоянието за 23,71 секунди, като остави Ана Олсон (Дания) на повече от секунда зад себе си. Това бе трета победа на Лалова на европейското отборно първенство.

Венелина Венева спечели скока на височина след като успя да прескочи летвата на 1,91 от втория опит. Литовката Айрин Палсите остана втора след три неуспешно опита на същата височина. Венелина Венева пробва да скочи 1,97 метра, но направи три неуспешни опита.

Българската щафета при жените 4x400 метра спечели девета победа за България на Европейското отборно първенство в Нови Сад. Българките бягаха в състав Ваня Стамболова, Моника Гачевска, Теодора Коларова, Виолета Методиева. Българките финишираха с време от 3:37.10 минути оставяйки естонките на повече от 3 секунди. Така Ваня Стамболова също спечели в трите дисциплини, в които участваше.

Ето и резултатите на всичките ни атлети от втория ден на Европейското отборно първенство:

Момчил Караилиев остана четвърти в класирането в тройния скок. Нашият представител се представи далеч под възможностите си и записа резултат едва 15,79 м, при положение, че имаше най-добро лично постижение от участниците - 17.41 м. Така Караилиев донесе четири точки за България, като лидер в дисциплината стана датчанинът Андерс Мюлер с 16.15 м.

Спас Бухалов не успя да се пребори за първата позиция в овчарския скок при мъжете и остана втори с постижение 5,15 метра. Българинът покори височината от втория си опит, като за него тя бе първа обявена, но направи три фаула на 5,25 и по този начин остана в сянката на латвиеца Марекс Арентс, който грабна първото място с 5,30.

Българската лекоатлетка Даниелa Йорданова не успя да се представи на познатото високо ниво и зае шесто място в дисциплината 1500 метра гладко бягане жени. Магдалена Христова записа 5,82 метра в скока на дължина, което и отреди седмо място и 2 точки за България.

Кольо Нешев успя да хвърли копието на 72,13 метра, като зае второ място в дисциплината. Така Нешев спечели 7 точки за България. Иван Попов остана на пето място на 300 метра мъже с време от 8:31.84. По този начин той донесе 4 точки за България.

Радослава Мавродиева се представи добре и завърши на второ място на тласкане на гюлле, като записа резултат от 16,25 метра. Това отреди на Мавродиева второ място в класирането и седем точки за България.

На 200 метра гладко бягане при мъжете Петър Кременски даде много добро време от 21,07 секунди, като остана само на 10 стотни от личното си постижение. По този начин Кременски донесе 7 точки за България.

На 5000 метра Силвия Данекова остана на трето място с време от 16,36.69, което е подобрен личен рекорд за българката. Така Данекова добави още 6 точки за България. В първата завършила във втория ден дисциплина - хвърляне на чук, българската представителка Михаела Методиева зае шесто място и донесе три пункта за родината ни.

На бягането 100 метра с препятствия за жени Кристина Дамянова регистрира седмо време - 14.20 секунди и добави два пункта към актива на България. Мартин Арнаудов се представи по-добре в дисциплината 110 метра с препятствия и финишира четвърти с 14.40, което донесе пет точки за родината ни в отборното класиране.

В хвърлянето на диск Росен Карамфилов също завърши четвърти и се отчете с 5 точки за България с постижението си от 54.61 метра. За съжаление на бягането на 800 метра Сава Тодоров остана последен с време 1:53.85 минути и донесе само една точка за България.

В 3000 метра стийпълчейз Митко Ценов подобри личния си рекорд и записа време от 9:01.52 , което му отреди трето място и 6 точки за България.