България победи Япония с 3:1 гейма в третия си мач от Световната лига

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол постигна ценна победа с 3:1 гейма в третия си двубой от тазгодишното издание на Световната лига. Пред погледните на ентусиазирана публика във Варна, възпитаниците на Радостин Стойчев взеха отделните части съответно с 22:25, 25:21, 25:16 и 25:20 и се поздравиха с втора победа, след като през миналата седмица записахме един успех и една загуба от тима на Германия.

Японците стартираха по-добре в първата част и успяха да поведат в резултата, стигайки и до преднина от две точки на първата техническа пауза, а до второто прекъсване дори успяха да увеличат аванса си на три пункта. Българските национали така и не успяваха да влязат напълно в двубоя и действаха леко припряно, което в крайна сметка им коства и загубата на първия гейм с 25:22 точки в полза на Япония.

Във вторият гейм на полето вместо колебливият Тодор Алексиев се появи Валентин Братоев, което стабилизира посрещането на нашите и този път първото техническо прекъсване дойде при преднина от три точки за момчетата на Радостин Стойчев. Размяната на точки продължи и до втората пауза, където преднината се запази, преди в края нашите да успеят да затворят частта с четири точки аванс за 25:21 в своя полза.

Третият гейм започна добре за българските волейболисти, които успяха да поведат набързо с 3:0. Последва разкоцентриране и равенство, което се запази до 5:5, преди все пак Казийски да спечели осмата точка за България при 7:6. До втара пауза преднина на нашите се покачи на шест точки, което напълно сломи съпротивата на японците, за да се стигне до цели осем точки аванс при 20:12. Влезлият като резерва Николай Пенчев пък затвори частта с мощен ас за 25:16.

В последния четвърти гейм японците опитаха да стигнат поне до тайберк и усилията им доведоха до преднина от две точки на първата техническа пауза, преди обаче нашите да изравнят играта, а съответно и резултата при 11:11. Казийски, Братоев и Цветанов пък обърнаха напълно събитията на полето и България поведе с 16:13 на второто техническо прекъсване. Това изглежда пречупи тима на Япония, който в крайна сметка не намери сили за нищо повече от загуба на частта с пет точки разлика и поражение с 3:1 гейма в първия си двубой на българска земя.

Най-резултатен днес за българския тим бе капитанът Владимир Николов, който успя да реализира 21 точки. Матей Казийски и Валентин Братоев добавиха по 17, а след тях с осем се нареди младият блокировач на България Теодор Тодоров.

Вторият мач между Япония и България е утре, отново от 18:00 в зала "Конгресна" във Варна.