България на опашката в класирането на Световното по лека атлетика в зала

снимка: twitter.com

България не спечели нито един медал на Световното първенство по лека атлетика в зала в Бирмингам. Родните състезатели ни заведоха на 42-о място от 48 държави в крайното класиране.

ИААФ изготви подреждането според класирането на атлетите в топ 8 на всяка дисциплина. Най-успешният български състезател на Острова бе сребърната медалистка от Рио 2016 Мирела Демирева. Представителката ни в скока на височина завърши на шеста позиция във финала, докато колегата й при мъжете Тихомир Иванов остана девети. Габриела Петрова остана 11-а в тройния скок, Момчил Караилиев завърши 12-и в същата дисциплина, а Радослава Мавродиева зае последното 15-о място във финала в тласкането на гюле.

Победител с 208 точки стана отборът на САЩ, който оглави и класирането по медали с 6 златни, 10 сребърни и 2 бронзови. На второ място по точки са домакините от Великобритания с 67, а трети е Етиопия с 57. В класацията по медали втори пък е Етиопия с 4 златни и 1 сребърен, а Полша е трети с 2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов. Общо 13 страни излъчиха световни шампиони, а отличия спечелиха представители на 32 държави.