България изпусна солиден аванс и преклони глава пред Чехия в Ботевград

снимка: lap.bg

Българският национален отбор по баскетбол изпусна невероятен шанс да победи Чехия в "Арена Ботевград" в световна квалификация от група "F". Баскетболистите на Любомир Минчев загубиха минимално със 76:78 от гостите, след като изпуснаха невероятен аванс от 11 точки, при който се оттеглиха на почивката. Родните национали играха смело и настървено, но практичните чехи се оказа по-мъдри в ключовите моменти и ни надвиха с опит. Тимът ни бе и без големия си лидер Александър Везенков, като това несъмнено оказа влияние.

Така Чехия затвърди лидерството си в групата за класиране на Световното в Китай през 2019. Те имат 3 победи от 3 мача, а България остава на трета позиция с 1 успех и 2 поражения. По-късно е двубоят между втория Финландия и последния Исландия. Нуждаем се от минимум трето място в пресявката, за да продължим напред.

Двубоят започна със здрава битка и силна защита на двата тима, което доведе до две минути игра без отбелязани точки. Първи чехите дръпнаха напред с тройка, но силите се изравниха и родните национали изравниха за 9:9. Последваха силни минути за гостите и те пак поведоха - 17:9. Баскетболистите на Любомир Минчев обаче стабилизираха стрелбата си и стигнаха до 17:20 след първата четвърт.

Българите задържаха темпото от края на частта и го пренесоха в началото на втората. След 15 минути на паркета нашите момчета за пръв път поведоха в резултата чрез забивка на Димитър Димитров, а после Дий Бост изригна и резултатът стана 38:27. Преднината ни продължи да нараства и на полувремето тя стана 11 точки - 48:37.

Почивката обаче се оказа в полза на чехите, а баскетболистите на Любо Минчев усетиха умора. Това си пролича и в игрово изражение, и в резултатно. Гостите започнаха да бъдат все по-концентрирани в атака и точни в защита. Така преди последните 10 минути на паркета в "Арена Ботевград" пасивът на чехите бе свален само до две точки - 56:54 за България.

Четвъртата част продължи с равностойна игра и точка за точка. България обаче изостана със 64:68. Станимир Маринов избухна с тройка, за да намали резултата 4 минути преди края, но Виорал бе безкомпромисен и върна тройката с труден удар над Дий Бост. В ответната атака обаче невероятен Янев контрира с нов удар зад арката - 67:71.

България изравни за 73:73 чрез страхотен пробив на Янев. Минута и 20 секунди преди края чехите поведоха с точка след наказателен удар. Ваклинов изравни за 74:74, а нашите изпуснаха важен удар за 3 точки. Веднага след това Шилб реализира труден изстрел от средна дистанция и Чехия взе таймаут 15 секунди преди края, водейки със 76:74.

Малко под 10 секунди преди края Сашо Янев бе фаулиран. Българинът обаче пропусна първия изстрел и вкара втория, като остави аванс от точка на гостите. Ковачик вкара два удара от фаул на свой ред - 78:75 за Чехия. До края обаче нашите върнаха само една точка и така записаха втора загуба в групата.

Следващият ни мач е гостуване на Финландия на 25 февруари, а тогава имаме по-голям шанс, тъй като голямата ни звезда Александър Везенков ще бъде в групата.