България 25-а на световното по кану-каяк, останахме без медал

България остана без медал на Световното спринтово първенство по кану-каяк, което се проведе в Рачице (Чехия). Нашият тим бе съставен от шестима състезатели, като в конкуренцията на 58 отбора от цял свят се класира на 25-о място с общо 93 спечелени точки, съобщава bgswim.com.

На върха се изкачи Унгария с 647 точки, втора позиция зае отборът на Германия (585 точки), а Русия допълни призовата тройка с общ актив от 583 точки. Иначе най-много медали завоюва съставът на Германия (6-5-1), втори е отборът на Австралия (6-0-0), а трети са унгарците (5-4-2).

Мирослав Кирчев остана шести в олимпийската дисциплина на К1-1000 м на +3,161 сек. от победителя Том Либшер (Германия). На финала Кирчев гребеше в много неудобния първи коридор. Той отпадна на полуфинала на К1-500 м неолимпийска дисциплина с 1,47,251 на +10,061 секунди от победителя Олех Кукхарик (Украйна).

Ангел Кодинов отпадна в олимпийската дисциплина на С1-1000 м на полуфинала с време 4:31,317, като остана на 33,705 сек. от победителя Куерос дос Сантос (Бразилия), който спечели този полуфинал с време 3:57.612. Кодинов се класира осми на неолимпийската дисциплина С1-500 м, осъществявайки голямата изненада с време 1:53.367 на +3.642 сек. разлика от победителя Мартин Фукса (Чехия), който спечели златото с 1:49.725 и хвърли домакините в екстаз.

Двойката каяк Христо Реков и Велиян Бъчваров се класираха на 12-о място с време 1:30.377 на +2,398 сек. от златните медали, а Станилия Стаменова в кануто завърши на 14-о място в олимпийската дисциплина С1-200 м с време 50.678 на +5,2 сек. от златния медал на Лоранс Винсент-Лапоан (Канада).

Кристиян Душев на К1-200 м в олимпийската дисциплина завърши също на 14-о място с време 35.842 на + 2,1 сек. от олимпийския и световен шампион Лиам Хит (Великобритания), който грабна златото с 33.733. Две десети разделиха Душев от влизане на финал А, което е успех, тъй като постижението идва само няколко месеца след като претърпя операция на рамото.

В Рачице не видяхме голямата ни надежда Олимпия Душева. Тя не можа да пристигне заради нелеп инцидент на европейското в Румъния, където местен съдия обърка акронимите BEL (Белгия) и ВUL (България). Това често се случва в други спортове със SLO (Словения) и SVK (Словакия), които имат много сходни национални флагове, информират още колегите от bgswim.com.