Българите на Световното по лека атлетика - възходи и падения

Българското участие на Световното първенство по лека атлетика приключи и е време за равносметка.

В Москва родните национали ни дадоха толкова подови за оптимизъм, колкото и за реална преценка върху състоянието на българския спорт и специално Царицата.

Кой ни донесе радост от стадион „Лужники"?

Очаквано най-светлият лъч отново беше вездесъщата Ивет Лалова, която имаше тежката задача да се бори с най-силните спринтьорки на планетата в изключително трудните дисциплини 100 метра гладко бягане и 200 метра.

Ивет не успя да се класира за втори път на финал на 100 метра, защото даде по-слаб резултат от личното си постижение 11.04 в полуфиналите, но в крайна сметка остана само на 0.09 секунди от топ 8.

Разочарованието да си най-бърз сред губещите беше трудно за преодоляване, но Лалова отново доказа, че е номер 1 на Стария континент.

На 200 метра резултатът на българката бе по-добър до толкова, че ѝ даде по-голям шанс да се вреди сред финалистките, но този път още по-нищожна разлика - 0.01 секунда - не ѝ позволи да бяга за трети път в дисциплината.

Самата Лалова призна, че бягането в половин обиколка ѝ дава по-голям шанс да спечели медал от голямо първенство и вероятно ще насочи усилията си именно в 200-те метра, защото на 100 е ясно, че Ямайка, САЩ и Африка имат подчертано превъзходство.

Георги Иванов остана разочарован от резултата си на финала в тласкането на гюле, но той стана първият българин с подобно класиране на Световно първенство. Постижението му 20.39 метра не може да се сравнява с личния му резултат и националния рекорд (21.09), но Георги бетонира позициите си сред елита в тази дисциплина и може да се чувства удовлетворен, че усилията му през годините се оправдаха с този финал.

Силвия Дънекова изпълни програмата си „максимум" не само с класирането на финала на 3000 метра стипълчейз, а най-вече с регистрирането на нов национален рекорд в тази престижна и изтощаваща дисциплина.

Денис Димитров може да бъде горд от бягането си 10.29 секунди в сериите на 100 метра, защото това бе първото му участие на подобен форум при мъжете и за него най-важно беше да натрупа опит и да сравни качествата си с тези на елита. Той със сигурност го направи и в бъдеще ще има далеч по-голямо самочувствие, когато отново се изправи срещу водещите спринтьори на големите първенства.

Митко Ценов също дебютира на Световно първенство при мъжете и си свърши работата, въпреки че не се класира на финал. Той все още е твърде млад, а и върхът на сезона за него беше на Европейското за младежи. Ценов бе разочарован, че остана извън финала на 3000 метра стипълчейз, но успехите му тепърва предстоят.

Ваня Стамболова изобщо не знаеше дали ще замине за Москва и предвид тежката контузия, от която се възстанови, не можем да имаме някакви претенции към представянето ѝ. Да, тя остана осма в полуфиналната си серия, но за повече наистина нямаше как да се мечтае, предвид обстоятелствата.

Кой разочарова в Москва?

Радослава Мавродиева определено не можа да разгърне потенциала си на втори пореден голям шампионат в тласкането на гюле и отново индикира, че има проблеми най-вече с нагласата си преди състезание от подобен ранг. Както на Олимпиадата в Лондон, така и сега, Мавродиева не успя дори да се доближи до най-добрите си резултати през сезона.

Златозар Атанасов също може да предложи далеч повече от това, което видяхме от него в Москва. Българинът скочи близо метър по-малко от личния си рекорд - той свърши участието си на Световното с 16.21 метра, а през сезона имаше 17.09, което щеше да му е повече от достатъчно, за да влезе във финал.

Мирела Демирева си постави за цел да преодолее поне 195 см на Световното, но се провали на 188, което е доста по-ниско от личното ѝ постижение - именно 195. Българката не успя да се нагоди към условията и не се справи с напрежението. Въпреки всичко, тя, както и Атанасов, дебютираха на Световно първенство и със сигурност са си извадили нужните изводи, за да коригират грешките си занапред.

Виктор Нинов в никакъв случай не ни разочарова, но самият той ще остане с горчилката на контузен в последния момент - точно преди началото на сериите в скока на височина. Пожелаваме на Виктор бързо възстановяване и още много класирания за големи първенства.