Благой Найденов е №1 на европейското по бокс за юноши

Благой Найденов е европейски шампион по бокс за юноши в категория до 80 килограма и най-добрият боксьор на европейското първенство, което завърши днес в зала "Универсиада".

България е на трето място в отборното класиране с 1 златен, 4 сребърни и 3 бронзови медала на първенството. Най-добрият отбор на европейското първенство по бокс за юноши е Русия, която спечели 7 златни и 2 сребърни медала, а на второ място са младите боксьори на Украйна с 2 златни и 4 бронзови медала.

Българският национален отбор имаше петима финалисти, но четирима загубиха днес решаващите срещи и останаха със сребърни медали: Даниел Асенов /категория до 46 килограма/, Душко Благовестов /до 52 кг/, Здравко Попов /до 63 кг/ и Ивайло Иванов /до 70 кг/.

Трима млади български боксьори са с бронзови медали от европейското първенство за юноши: Илиян Колев /до 48 килограма/, Катин Асенов /до 50 кг/ и Ангел Ангелов /над 80 кг/.

Във финалната среща в категория до 80 килограма младият боксьор на Славия /София/ Благой Найденов бе повече от убедителен срещу Уладзимир Цитоу от Беларус. Найденов непрекъснато атакуваше, а в края на първия рунд свали своя съперник в нокдаун и поведе по точки - 6:4. И през втория рунд Найденов доминираше и методично трупаше точка след точка.

В третия рунд Уладзимир Цитоу отново бе принуден да слуша броенето на рефера след тежък удар на Найденов, който под бурните аплодисменти на зрителите в зала "Универсиада" бе обявен за победител по точки - 18:11 точки.

Минути след победния финал, целият в пот и загърнат в националния трибагреник, европейският шампион за юноши Благой Найденов каза пред репортер на БТА: "Беше наистина трудно. Но може би най-трудният ми мач бе на полуфиналите срещу украинеца /Артур Зиятдинов - бел. на авт./. Разбира се, че съм щастлив. Сега ще отпразнуваме златния медал с момчетата от отбора..."

Резултати от финалните срещи на европейското първенство по бокс за юноши:

категория до 46 килограма:
Дзмитри Асанау /Беларус/ - Даниел Асенов /България/ - победа по точки на Асанау - 14:8 точки.
Бронзови медалисти в категорията: Даниел Лапин /Украйна/ и Храир Шахвердиян /Армения/

Категория до 48 килограма:

Сулейман Баматов /Русия/ - Джейсън Маккей /Ирландия/ - победа по точки на Баматов - 16:7 точки

Бронзови медалисти в категорията: Илиян Колев /България/ и Елнир Шафизада /Азербайджан/

Категория до 50 килограма:
Тимур Пирдамов /Русия/ - Владислав Тугул /Молдова/ - победа по точки на Пирдамов - 10:6 точки
Бронзови медалисти в категорията: Катин Асенов /България/ и Омер Коч /Турция/.

Категория до 52 килограма:
Виталий Соляник /Украйна/ - Душко Благовестов /България/ - победа по точки на Соляник - 19:7
Бронзови медалисти в категорята: Ерик Петросян /Армения/ и Винченцо Колела /Италия/