Благотворителен ръгби турнир тази неделя

галерия:

Седмият турнир по тъч-ръгби, организиран от Ръгби Клуб Мърфис Мисфитс ще се състои на 10 октомври, неделя, на терените на Националната спортна академия. Състезанието вече е наложено в есенния календар с ръгби събития в България и традиционно привлича най-добрите български ръгбисти, чуждестранни състезатели и пълни новаци.


Целта на Турнира е да популяризира играта и затова отборите се разделят от организаторите така, че във всеки състав да има опитни играчи и те да помагат на "новобранците". В истинския дух на ръгби, до участие се допускат жени, както и хора, които преди това никога не са играли ръгби.


Традиционно турнирът подкрепя и благотворителни каузи, като през годините са набирани средства за помощ при отстраняване на щетите от наводнението в Ихтиман, достъпа на деца със затруднения до спорт и други каузи.


В близост до терена ще се предлагат бира, безалкохолни напитки и скара, предоставени от спонсорите на клуба, а средствата от тяхната продажба се превеждат за избраната кауза. Тази година, както и миналата, партньор на Мърфис Мисфитс е организацията Мечти и отбори, чиято дейност включва и помощ за деца със затруднения да получат възможност да спортуват.

 

При интерес към мероприятието, заповядай. Регистрацията на играчи започва в 11:00 часа, а мачовете стартират в 12:00 часа и продължават до късния следобед. Страницата, посветена на събитието във фейсбук, можете да посетите натози адрес.


За тъч-ръгби
Тъч-Ръгби е практически безопасна версия на спорта, която се практикува както от професионалните отбори в света, така и от начинаещите състезатели. При тъч-ръгби на играчите се спестява необходимостта да правят блокажи и схватки. Вместо "пълен контакт" в тъч-ръгби е достатъчно противниковият състезател да бъде докоснат и играта се подновява, като след блокаж и схватка в контактната версия на ръгби. Поради тази причина рискът от контузии е значително по-малък и тази версия е предпочитана в тонизиращите тренировки на най-големите отбори в свeта, както и в заниманията им преди решаващи мачове. В развитите ръгби нации мачовете по тъч-ръгби се играят в отбори по 7 човека, които задължително включват и 2 жени. В България жените също са добре дошли да участват.


Тъч-Ръгби е добър начин за напълно начинаещите ръгбисти да се запознаят с правилата и да се ориентират дали ръгби е играта за тях. Ако усетят желание за твърдата версия на играта, отваря вратите си за хора, които държат на спортната чест и уважението към съотборници и противници.

 

За Мърфис Мисфитс 
Ръгби клуб Мърфис Мисфитс е основан през 2002 година от български ръгбисти ветерани и чуждестранни граждани, живеещи в България. Основната цел на клуба е да популяризира играта, като за годините от своето основаване е изградил състезателен състав, който редовно мери сили с български и чуждестранни отбори в контактната версия на играта.

Провеждат се и тренировки по тъч-ръгби, за хората, които не искат да рискуват контузии, на които може да се вкючат и абсолютни новаци. От своето създаване до днес клубът е привлякъл десетки играчи, които преди това никога не са играли ръгби, а днес подсилват водещите клубове в България.

За Мърфис Мисфитс са играли и някои от най-големите имена на българския ръгби спорт, както и бивши професионални състезатели от Нова Зеландия, национали на Уелс, и хора, израстнали с мачове в най-силните ръгби нации в света (ЮАР, Нова Зеландия, Австралия, Англия, Франция, Уелс, Ирландия, Шотландия и Ирландия).
В днешно време Мърфис Мисфитс разширява дейността си и с тренировки за деца между 3 и 8 години. Занятията се провеждат на игрищата на НСА, а график на тренировките може да видиш на интернет сайта на клуба.


За Мечти и отбори
Мечти и отбори е глобална програма, която Британски съвет развива в над 32 страни по света. Проект Мечти и отбори стартира в България през 2004 година и се реализира в градовете София и Варна. През първите си две години в България дейностите по проекта се реализираха на три етапа: обучение на обучители (професионалисти, заети в различни области, свързани с възпитанието на млади хора); обучение на млади лидери (младежи от гимназиална възраст) и участие в спортен празник за деца (6 - 12 години). Във всеки от тези етапи участват интегрирани групи от участници със и без увреждания. Дейностите по проекта предизвикаха интереса и подкрепата му от страна на институции, медии и обществеността.