Бивш ас на Лудогорец спря Шотландия за Мондиал 2018

снимка: twitter.com

Словения и Шотландия се самоубиха с равенство 2:2 на "Стожице" в Любляна в последен двубой от Група "F" на световните квалификации. Най-голямото препятствие пред гостите се оказа бившият нападател на Лудогорец Роман Безяк, който наниза и двете попадения за Словения във вратата на Крейг Гордън. Головете на Лий Грифитс и Робърт Снодграс не бяха достатъчни за играчите на Гордън Страхан и те ще гледат световното в Русия от телевизора.

Шотландците се нуждаеха от задължителна победа като гост, а домакините също имаха шансове да се класират за Мондиал 2018. Техните надежди обаче изтляха, когато Словакия поведе на Малта и ги изпревари в класирането. Това не спря играчите на Сречко Катанец. Те губеха в резултата след гол на Лий Грифитс, който падна в 32-ата минута. Малко след почивката Безяк изравни, засичайки с глава центриране отдясно.

В 72-ата минута бившият стрелец на Лудогорец попари жестоко шотландците, като направи пълен обрат и поведе своите. Той вкара след меле в пеналта на Крейг Гордън и вдигна трибуните на крака. В 88-ата минута Робърт Снодграс успя да върне надеждите на гостите. Те имаха още шансове - след удар на Дарън Флетчър и след опит за "атрактивен" автогол на играч на Словения, но така и не стигнаха до бленуваната победа.

В същото време Словакия спечели убедително домакинството си на Малта с 3:0 и извади извън сметките и Шотландия, и Словения. Англия взе гостуването си на Литва с 1:0 и завърши като лидер с 26 точки. Втори са словаците с 18, като толкова имат и шотландците. Тук роля играят преките сблъсъци между двата тима. В първия мач Словакия натупа отбора от Острова с 3:0 и макар да падна с 0:1 във втория мач, успя да задържи преимуществото си. Така словаците ще играят бараж за класиране на Мондиал 2018. Словения остана 4-а с 15 пункта.

Ето резултатите от Зона Европа (19:00 ч.):