Билбао усеща завръщане в Шампионска лига

снимка: athletic-club.net

Атлетик Билбао направи много важна крачка към участието си в Шампионска лига догодина, след като на „Сан Мамес“ тази вечер се подигра с Малага, печелейки последния мач от 33-ия кръг с 3:0.

Баските записаха много убедителен двубой, като още в 4' Артис Адуриз откри резултата след центриране от корнер. До края на полувремето Билбао имаше още много положения да поведе с поне 2:0, но на два пъти отново Адуриз изпусна сам срещу Кабайеро.

През втората част обаче домакините се „отпушиха“ и буквално секунди след подновяването на играта вече водеха с два гола. Андер Ерера намери отлично Сусаета отдясно на нападението. Крилото проби и центрира пред вратата, където Адуриз успя да засече и да направи 2:0.

Малага можеше да се върне в мача чрез Дардер, който в 56' стреля с глава от 3 метра, но не успя да насочи коженото кълбо във вратата. Минути по-късно всичко в мача беше решено.

В 62' след продължително разиграване в половината на Малага Итураспе намери Ерера на границата на наказателното поле, а халфът успя да намери пространство и да стреля. Кабайеро не успя да види добре, а това се отрази и на реакцията му – топката мина между краката му и влетя в мрежата.

След като домакините решиха всичко в срещата, домакините свалиха темпото и играеха основно за Адуриз, който да вкара своя хеттрик. Той не успя да се разпише, а Малага получи няколко шанса чрез Яковенко и Портийо, но те не бяха реализирани.

Победата на Атлетик означава, че отборът запазва 4-ото си място, като има 62 точки – цели 6 повече от Севиля, който е другият отбор, който се бори за мястото, даващо право на участие в Шампионска лига. През настоящия век баските не са играли в "лигата на богатите", като за последно бяха там през 1999 година.

Малага пък няма за какво да се бори до края на сезона. Отборът е на 11-о място с 38 точки и, въпреки че е на 7 от зоната на изпадащите, едва ли Круз и компания ще стигнат до дъното.