Билбао наказа буксуващия Реал Мадрид (ВИДЕО)

Европейският и световен клубен шампион Реал Мадрид записа втори пореден неубедителен мач в първенството на Примера дивисион и загуби изненадващо с 0:1 гостуването си в столицата на баските на Атлетик (Билбао).

След като записаха равенство 1:1 с Виляреал миналата седмица, а сега отстъпиха на финалиста в турнира за Купата на краля, играчите на „белия балет“ може да сдадат първото място в класирането.

„Кралския клуб“ остава с 61 точки на върха в класирането, но само с две повече от Барселона, който утре от 13 часа приема на „Камп Ноу“ Райо Вайекано и при успех ще изпревари вечния си съперник за първото място.

Атлетик е 9-ти с 33 точки и записа трета поредна победа, която е още по-впечатляваща, предвид успеха с 2:0 над Еспаньол в реванша за Купата на краля, класирал баските на финала, където ще срещнат именно Барселона.

Единственият гол на препълнения „Сан Мамес“ реализира Ариц Адурис, който засече по прекрасен начин добро центриране отдясно на Микел Рико и с прехвърлящ удар с глава не остави шансове на Икер Касияс.

Реал Мадрид не можеше да предложи адекватен отговор на предизвикателството, като домакините за първи път от 1989-та година записаха четвърти пореден мач в Ла Лига без допуснат гол. Адуриц пък реализира 38-ия си гол с глава в Примера дивисион и от началото на ХХI век единствено Фернандо Йоренте с 39 има повече от нападателя на баските.

„Белия балет“ почти не създаде чисти положения в мача, тъй като домакините се защитаваха компактно и понякога с осем полеви футболисти в наказателното си поле. След почивката Карим Бензема получи шанс да изскочи сам срещу вратаря, но вляво по диагонала и Горка Ирайсос побърза да скъси ъгъла.

Четвърт час преди края в стремежа си за пореден път да изсипе топката в предни позиции Гарет Бейл уцели гредата почти от центъра, а при създалата се суматоха влезлият като резерва Хавиер Ернандес се размина с топката.

Така, ако Барселона спечели утре срещу Райо, може да се изкачи на първо място в класирането за първи път от 31-ви октомври 2014-та година.